Kapat
Genel 0

Şarj Aletlerindeki Küçük Siyah Kutu Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda size elektronik cihazların olmazsa olmazından bahsedeceğiz, muhtemelen sürekli görmenize rağmen tam olarak ne işe yaradıklarını bilmediğiniz küçük siyah kutulardan!

teknik olarak isimleri “ferrit boğumu” veya “ferrit boncuğu” diye anılır.

1

Her ne kadar boyutu küçükde olsa çok büyük bir işlevi yerine getiren bu boğumlar, usb kabloların şarj uçlarında, klavye ve mouse’larınızın USB girişlerinde vs. vs. pek çok teknik aparatta olabiliyor.

Ne işe yarıyor?

 

genel kullanım alanı yüksek frekansı boğmaktır. şöyleki:

 

Veri kabloları ile elektrik şebeke elektrikten cihaza giderken radyo sinyalleri yaymaktadır. Bu radyo dalgaları cihaz şarj olurken cihazın olumsuz şekilde etkilediği gibi cihazların düzgün çalışmasını da engellemiş olur.

 

Bu radyo sinyallerini , radyo dalgalarını olumsuz bir şekilde zarar vermesini engelleyerek , cihazımızın düzgün çalışmasını sağlıyor.

 

Artık evlerimizde düzinelerce elektronik eşya var ve her biri artık hayatımızın birer parçası. Bu nedenle onları ve onlarla ilgili olan aparatları, aksesuarları kullanmayı iyi bilmemiz gerekiyor.

3

 

Sizde kendi kendinize bir ferrit boncuğu yapabilirsiniz. Manyetik mıknatıs gibi silindir bir cismi kablo üzerine yerleştirmek suretiyle kendinize bir ferrit boncuğu yapabilirsiniz ve şarj ettiğiniz cihazları ve herhangi bir elektronik eşyanızı olumsuz radyo sinyallerinden koruyabilirsiniz.

 

 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir