Kapat
Samsung, 8GB HBM2 bellek üretimini arttırıyor
Donanım 0

Samsung, 8GB HBM2 bellek üretimini arttırıyor

Bugüne değin HBM bellek teknolojisinin yaygın biçimde son kullanıcıya sunulduğunu göremedik. Son olarak ve sadece Fiji tabanlı Radeon Fury, Fury X ile R9 Nano ekran kartları HBM bellek teknolojisini son kullanıcıya ulaştırmıştı.

 

Artacak

 

Ardından gerek imal konusundaki verimlilik sıkıntıları ve gerekse maliyet endişeleri sebebiyle üreticiler GDDR hafıza teknolojisinde karar kıldı. Sadece profesyoneller ve sunuculara karşın ekran kartlarında HBM 2 bellekler kullanılıyor.

 

Bu sene ise bir takım şeyler değişmeye başladı. AMD, Vega tabanlı Radeon ekran kartlarında HBM 2 bellek kullanacak. Hatta profesyonellere yönelik Vega Frontier Edition serisinde kullanmaya başladı bile.

 

Hem Bkz.Samsung mobil cihazlardan oyunlarınızı canlı yayınlayabilirsiniz

Nvidia ise henüz son kullanıcıya HBM belleği sunmuş değil. Tesla P100 ve Tesla V100 hızlandırıcılarında HBM 2 bellekler yer alırken, oyuncu GeForce ekran kartlarında GDDR teknolojisine yer veriliyor. bununla birlikte Volta mimarisi ile minimum bir üstteki düzey ekran kartında HBM hafıza kullanılması bekleniyor. Bu bakımdan önümüzdeki dönemde HBM belleklerin sayısının artacağı açık.

 

Paylaşım var

 

Hafıza üreticileri önümüzdeki dönemde bir darboğaz yaşanmaması açısından HBM 2 bellek üretimini arttırdığı gözlemleniyor. Zira SK Hynix ile AMD’nin HBM 2 için özel bir anlaşması olduğu biliniyor. Radeon Vega ekran kartları bu bakımdan son kullanıcıya birincil HBM 2 teknolojisini sunan kartlar olacak.

 

Nvidia ise geride kalmamak namına Samsung ile özel bir arz anlaşması yapmıştı. Tesla P100 ve Tesla V100 hızlandırıcılarında Samsung üretimi HBM 2 bellekler kullanılıyor. Derhal ise firmanın 8GB HBM 2 bellek üretimini arttırdığı haberi geldi. Bu da Nvidia’nın daha agresif bir HBM bellek stratejisi güdeceğini ortaya koyuyor.

 

Bu yıl için bir şey bildirmek biraz kuvvet fakat sene sonuna dürüst Volta tabanlı bir Titan ekran kartı bakmak şaşırtıcı olmaz. Bu ekran kartında HBM 2 hafıza kullanılırsa ilk önce bir GeForce oyuncu ekran kartında yeni hafıza teknolojisini görmüş olacağız. Samsung’un üretimi arttırması buna göze çarpan olabilir. bir de ikinci ihtimal gelecek yılın ilk yarısında bir Titan ekran kartı görebiliriz. Bunun dışındaki mümkün 2xxx ekran kartı serisinde GDDR6 ve GDDR5/5X bellekler olacaktır. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir