Kapat
RX Vega kartlarının yeni detayları sızdırıldı
Donanım 0

RX Vega kartlarının yeni detayları sızdırıldı

 

AMD’nin merakla beklenen RX Vega kartlarının teknik özellikleri ve isimlendirmeleri sızdırıldı. Şu lahza için 3 modele yer bahşedilen serideki kartlar RX Vega XTX, RX Vega XT ve RX Vega XL olarak listelenmiş.

Çözümlerden XTX ve XT modeli GPU tarafında benzer teknik özelliklere sahip. Her iki yongada da 64 adet işlem ünitesi içerisinde 4096 adet paralel operasyon birimi bulunuyor. Kartların farkı şu lahza için kullandıkları soğutma çözümü ve zor tüketimleri olarak görünüyor.

375 watt TDP değeri

 
XTX modeli anlaşıldığı üzere kartların arasındaki en üstteki düzey çözüm. RX Vega XTX’de tümü bir arada değişken soğutma çözümüne yer verilirken, zorlama tüketimi 375 watt olarak ölçülmüş. RX Vega XT ise 300 watt’lık TDP değeriyle gelirken kartın soğutulması için bir hava soğutma çözümüne başvurulmuş.
 
Hem Bkz.Intel Pentium G4560’ın üretimi azaltılacak mı?
 
 

8 GB HBM 2 hafıza

 
En daha alçak seviyede bulunan RX Vega XL çözümü 56 adet işlem ünitesinde 3584 adet paralel işlem birimi barındırıyor. Modelin TDP değeriyse 285 watt olarak belirlenmiş. RX Vega XT’de olduğu gibi hava soğutma çözümü kullanılan kartın yalnızca AMD’nin iş ortakları kadar üretileceği bahis edilmekte. Keza RX Vega XTX ve XT’nin 8 GB kapasiteli HBM 2 bellekle geleceği düşünülürken, XL modelinde hemen şimdi kapasitesi netleşmemiş bir HBM 2 belleği seçim edilmiş.
 
Hem Bkz.Razer halka arz ile 5 milyar dolar değere ulaşmayı hedefliyor  

Özelleştirilmiş modeller için tarih net yok

 
Ek olarak RX Vega XTX ve XT’nin Ağustos ayı başı gibi satışa sunulması beklenirken XL modelinin Ağustos sonu gibi bizlerle olacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz gün gelen bilgilerde de RX Vega modellerinin final sürüm BİOS’larının iş ortaklarına 2 Ağustos itibariyle gönderileceğine yer verilmişti. 
 
Bilindiği üzere iş ortaklarının kendi özelleştirilmiş modellerini hazırlamaları için gereken değişik bilgiler taşıyan bu yazılımlara ihtiyaçları var. Haliyle özel tasarım kartları tercih eden kullanıcıların birazcık daha beklemeleri gerekecek. Son olarak RX Vega kartlarının fiyatları hakkında az önce bir veri mevcut değil. Ayrıca modellerin SIGGRAPH 2017 fuarında duyurulacağını da hatırlatalım.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir