Kapat
Haberler 0

Robot vatandaş Sophia, Türkiye’ye geliyor

Dünyanın vatandaşlık hakkına sahip ilk insansı robotu Sophia, 19 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek bir pazarlama etkinliğine katılmak üzere Türkiye‘ye gelecek. İş dünyasından onlarca kişinin katılımının beklendiği konferansta kendisine yöneltilen soruları cevaplayacağı tahmin edilen Sophia, Türkiye‘yi ziyaret eden ilk robot olma ünvanına da kavuşacak.

Pazarlama dünyasından ünlü isimleri buluşacağı Marketing Meetup 2018 etkinliğinde Türkiye’nin önde gelen pazarlama duayenleri ve iş adamları buluşacak. 19 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek konferansa yurtdışından geniş çaplı bir katılımın gerçekleşmesi de bekleniyor. Konferans, Maslak semtindeki Uniq İstanbul‘da tertiplenecek.

En ünlü robot konferansa katılacak

Marketing Meetup‘a davet edilen en son katılımcı ise iş zekası, analiz ve yapay zeka üzerine görüş beyan etmesi beklenen robot Sophia oldu. Dünyanın ilk robot vatandaşı olan Sophia, Hanson Robotics ve Las Vegas Üniversitesi‘nin işbirliğinde geliştirildi. Gerçekçi bir vücuda sahip olan robot, kendisine sorulan sorulara cevap verebilme yeteneğine de sahip.

Sophia’nın Avrupa kıtasında yer alan ülkeler arasından ilk olarak Türkiye‘yi ziyaret etmesi de anlamlı.

Tam bir teknoloji harikası

Hanson Robotics firmasının geliştirdiği son robot olan Sophia, David Hanson ve ekibinin Hong Kong‘daki yoğun çalışmaları sonucu ortaya çıktı. Gerçek bir teknoloji harikası olan Sophia insanlarla beraber yaşamak istediğini, yaşlı insanlara şefkat eli uzatıp çocuklara eğitim vermeyi arzuladığını söyleyebilecek kadar gelişmiş bir yapay zekaya sahip.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir