Kapat
Razer Raiju incelemesi "En hızlısı, en pahalısı"
Donanım 0

Razer Raiju incelemesi “En hızlısı, en pahalısı”

Çantası hayli dirayetli, hayli sert, içerisinde kablo için fileli bir göz ve kontrolcünün üzerindeki ekstra butonları takıp çıkarabilmek için bir tornavida bulunuyor. Çanta gerçekten kaliteli, fiyatı segmentinden de bu beklenirdi tabii lakin gerçi gönlümü çaldı.
 
Özellikle PS cephesi için geliştirilen Raiju’nun formunu görünce “Bu Xbox kontrolcüsü ama” demedim yok. 16.8cm eni, 10.5cm boyu, 6.5cm kalınlığıyla geniş ve tombul yapısı benim gibi Xbox kontrolcülerini daha gizli bulanlardan artıyı kaptı. Kablosuyla birlikte 350 gram ağırlığıyla 192 gramlık standart kontrolcüden sözde yarıya daha ağır, hafif kumlu, sert plastik gövdenin ağırlığı pek yoracak cinsten yok de daha nitelikli olduğunu hissettiren cinsten bir ağırlık.
 
Ön yüzünde dokunmatik panel, denetleme buton ve joistikleri, seçenekler, paylaşma ve esas yemek listesi gibi temel butonların yanısıra ekstra butonlar var. Sağdan sola 4 kademeli ses ayarı, mikrofon susturma, iki profil arasında geçiş ve görev ödev butonu gibi hızlı denetim butonlarını görüyoruz, kulaklığınızın üstünde ses kontrolcüsü veya susturma tuşu yahut seri kontroller hayli pratik.
 
Ardından, kavradığınız yerlerde ideal oranda tutucu lacivert silikon kaplamalar var, leke tutmaya müsait görünüyorlar açık konuşmak gerekirse, fakat standart kontrolcüye göre elinizde fazla daha oturaklı duruyor, kontrol bende diyebiliyorsunuz; bireysel bir ilave, standart kontrolcüyü oyun heyecanıyla istemsizce sıkarken bu kontrolcüde, Xbox kontrolcülerinde de olduğu gibi elim fazla daha rahattı.
 
Butonlar ve hissiyatları. Aksiyon butonları standart kontrolcünün tersine hipertepki mekanik anahtarlara ve klikli bir ses profiline sahip, basması basit, basma noktasına erişmek de hayli kolay. Üstünde çıkarılabilir koruyucularla gelen joistikler standart kontrolcüdekilerden biraz daha kontrollü, merkez noktasına çekimleri daha enerjik. Yön butonları ise standart kontrolcüden çok daha sert, istikamet butonlarını kanımca böylece kullanmıyorum fakat yorucular, burası açık, belki zamanla açılırlar. Seri yoklama butonları ise ideal sertlikte ve ergonomi anlamında erişmeleri kolay.
 
Peşinde iki L ve R butonları benzeri M butonları ve altta da alaşım malzemeden iki tetik var, kontrolcünün istediğiniz bir fonksiyonunu bu butonlara atayabiliyorsunuz. Tetik butonları orta parmaklarıma cuk diye oturdu desem yeridir, orta sertlikte ve basma noktası kısa olduğundan çabuk tepki gerektiren şeyleri bu tetiklere atadım, azıcık daha rekabetçi oyunlarda bu ilave butonların önemi ortaya çıkıyor. Tuşları istemezseniz eğer, ki ele kullanmasanız da ele takılan, rahatsız eden şeyler değiller, tornavidası ile sökerek çıkarabiliyorsunuz.
 
Üzeri tırtıklı, kaydırmalı kilit butonları ne peki? Bunlar tetiklerin mesafelerini sınırlayıp, hızlı tepkilere odaklı ayla getiriyorlar, FPS oyunlarında nasıl kullandığınıza ast olarak bilhassa etkililer.
 
Ekstra butonlara nasıl ödev atıyoruz, şöyle oysa, çabuk kontrol butonlarından en soldakine basılı tutup atanabilir tuşlardan birine, sonradan da hangi görevi yapacaksa o butona basıyorsunuz, bu kadar.
 
Deneyimlerine geçelim, dediğim gibi kol sahiden gizli, baştan sona kavrayabiliyorsunuz, hem de eklemlerinizi pozitif oynatmadan, bu da uzun maratonlarda rahat anlamında bir menfaat. Ağırlığı keyif verecek ideallikte; daha çok Xbox kontrolcüsü kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz.
 
 
D Pad tarafı hariç butonların hepsi standart kontrolcüden çok daha tepkisel, FPS oyunlarında bir bir atış yaparken standart kontrolcünün aksine çok daha çabuk resetlenip hızınıza yetişebiliyor. Razer zaten E-Spor oyuncularıyla geliştirilmiş, E-Spora yönelik bir kontrolcü olduğunu vurguluyor Raiju’nun. Titreşimi ağır olduğu için azıcık daha güzel, yalnız aksiyon butonları yerlerinde azıcık gevşek durduklarından titreşim anında zırıldıyorlar, bu fiyat segmentinde böyle bir şey beklemezdim açık konuşmak gerekirse.
 
 
Atanabilir M1 ve M2 butonları şayet biraz daha dıştan durabilirlerdi zira basayım derken yanlışlıkla R1 ve L1’e basabiliyorsunuz, gerçi tuşların basma noktalarının bu dek yakında ve tepkisel olmalarını göz önüne alırsak üzerinden geçilebilecek bir şart. bu arada, resmi olarak desteklenmese bile Raiju’yu Steam’de kullanabiliyorsunuz, hatta ben kolla vaktimin çoğunu bilgisayar tarafında geçirdim, herhangi bir bezginlik da yaşamadım doğrusu.
 
Razer Raiju, standart PS kontrolcüsünden kuşkusuz daha iyi, rahatlığı, kavradığınızda aldığınız his, seri kısayollar, daha kontrollü joistikleriyle beraber bilhassa FPS oyunlarında tepki hızınızı arttırabilecek atanabilir kısayollar, kısacası PS Elite kontrolcüsü desek hatalı olmaz.
 
 
Yalnız Razer’ın da belirttiği gibi bu kol E-Sporculara göre tasarlanmış, hipertepki mekanik aksiyon butonları, yine hipertepki ilave butonlar, milisaniye detayında performansa oynadığı için yalnızca kablolu kullanılabiliyor oluşu, her detayı tepeye odaklı, giderken standart kontrolcü siz kabloyla bağlasanız bile yeniden kablosuz olarak data aktarıyor, kablo sadece şarj için kullanılıyor.
 
 
Alışılagelmiş bir kullanıcı kablosuz rahatlığını, profesyonel bir oyuncu da Raiju’daki düşük tepki süresini arayacaktır diye düşünüyorum lakin bu seçim kullanıcıya bırakılmalıydı, kablosuz da kullanılabilmeliydi Raiju. Bu videonun yayınlandığı tarih itibarıyla fiyatı 1000 lira civarında, 1100-1200 liraya PS4 alabileceğinizi düşünürsek eğer evet, bu kol fiilen konsolda standart kontrolcünün sınırlarını vermek, rekabetçi oyunlarda Xbox Elite kontrolcüsünde de yaşandığı “Sende Elite kontrolcü mü var?” dedirtecek dek rakiplerinizden öne çıkmak için tercih edebileceğiniz gönder bir seçenek.
 
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir