Kapat
Razer halka arz edilecek
Donanım 0

Razer halka arz edilecek

 

ABD’li bilgisayar bileşenleri üreticisi Razer oyun tutkunları göre epeyce tanıdık bir işyeri. Bilhassa de klavye/fare alanında başarılı ürünlere imza atan Razer gelen haberlere tarafından son yıllarda zarar etmeye başlamış.
 

60 milyon dolar kayıp

 

Son gelen haberlerde Razer’in Hong Kong Borsası’na halka arz için ön hazırlığını yaptığına yer verildi. Demin tam olarak bilinmese de firmanın bu işlemden takriben 600 milyon dolar kazanç elde etmeyi planladığı belirtiliyor. Rapora kadar ABD’li şirket 2014 yılından bu yandan zarar etmiş. Pek fakat 2014 yılında 392 milyon dolar kazanç elde eden firma yılı 60 milyon dolar kayıpla kapatmış.

2015 yılında ise keza kazancın hem de zararın düşmesiyle 320 milyon dolar kazanç ve 20 milyon dolar kayıp rapor edilmiş. Keza işyeri geçtiğimiz sene da benzer bir girişimde bulunmuş fakat son parasal çeyrekteki zarara emrindeki hatalı bir hamlesi firmanın bu talebinin iptaline sebep olmuş.

 
Hem Bkz.iPhone 8’de parmak izi tarayıcısı yerine 3D yüz tanınma teknolojisi olabilir
 
Hali hazırda Razer’in gelirlerinin %76’lık kısmını kulaklık, klavye ve mouse gibi ürünler oluşturuyor. Geri kalan kısmını ise oyuncu ekipmanlarının kabloları ve çeşitli yazılım çözümleri oluşturuyor. Keza firmanın derhal Asya ve ABD’de toplamda 749 çalışanı bulunmakta.

Son olarak işyeri işlem sonucu müstakil konumdan halka açık konuma geçecekken halka talep sonucu elde edilecek gelirin hangi doğrultuda kullanılacağı net değil gerçi yeni yatırımlar ve yeni ürünlerin geliştirilmesi gibi alanlarda kullanılacağı bariz. İlerleyen günlerde firmayı neler bekliyor bunu defalarca birlikte göreceğiz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir