Kapat
Haberler 0

Qualcomm Snapdragon 845 VR başlığı tanıtıldı

Akıllı telefonlar için işlemci üretmeye devam eden Qualcomm, yeni geliştirdiği Snapdragon 845 modeliyle yeniden gündemde. Daha çok 2018 yılında piyasaya çıkmaya hazırlanan Android amiral gemisi modellerinde tercih edilmesi planlanan Snapdragon 845, bugün aldığımız bir habere göre artık VR başlıklarda da kullanılabilecek.

Hem sanal gerçeklik, hem de artırılmış gerçeklik uygulamalarında kullanılması planlanan Snapdragon 845 işlemcisinin yer aldığı bir VR başlık modeli geliştiren Qualcomm; bu cihazı referans tasarım örneği olarak teknoloji devlerinin beğenisine sundu.

Teknik özellikleri de paylaşıldı

Bu referans modelde iki adet 2400 x 2400 piksel çözünürlüğe ve saniyede 120 kare görüntüleme özelliğine sahip ekran bulunuyor. HTC Vive Pro ve benzeri VR başlıklarında bu ekranların çözünürlükleri yalnızca 1400 x 1600 idi, yani gözle görülür bir iyileştirme söz konusu.

Öte yandan Qualcomm’un yeni VR başlığında toplam 4 adet kamera bulunuyor. Bu kameralardan ikisi göz hareketlerini takip edebilmek için doğrudan yüze bakıyor. Kullanıcının göz bebeğinin takip edilmesi sayesinde nereye baktığı fark edilebiliyor. Odaklanılan alanlar daha net gösterilirken, geri kalan bölge flulaşıyor. Böylece hem enerji sarfiyatı gerçekleşiyor, hem de daha gerçekçi bir VR deneyimi yaşatılıyor.

Daha verimli ve performanslı

Bir önceki modele kıyasla yüzde 30 oranında grafik performansı iyileştirilen yeni VR başlık modeli, aynı zamanda yüzde 30 daha az enerji sarfiyatı yapmasıyla da tercih sebebi haline geliyor. Bu haliyle VR başlığı, oyuncular için kesinlikle ideal bir seçim olmaya aday.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir