Kapat
Gündem 0

Öldüren Mavi Balina oyunu nedir? Nasıl oynanır?

Uzun süre boyunca televizyonların ana haber bültenlerini işgal eden ve ebeveynlerin “Aman dikkat!” diye uyarıldığı Mavi Balina oyunu, en son Bursa’da yaşayan 16 yaşındaki bir gencin kendini halı sahanın tellerine tırmanıp asmasıyla tekrar gündeme geldi.

Peki nedir bu mavi balina oyunu? Gerçek midir? Mavi balina oyunu nasıl oynanır? Ve en önemlisi, nasıl oluyor da çocuklar hayatlarına son verebilecek kadar bu mavi balina oyununu oynamak istiyorlar?

İlk kez Rusya’da ortaya çıktı

Mavi balina, daha çok ergen yaştaki gençleri hedef alan ve sonu intiharla biten bir oyun. Rusya’da ortaya çıkan ve toplamda 130 gencin ölümüne gerekçe olarak gösterilen mavi balina oyunu, Türkiye’de olduğu kadar İngiltere’de de yaygın.

Birçok ülke hükümeti anne babaları bu oyuna karşı uyarıp çocuklarına sahip çıkmaları yönünde telkinlerde bulunuyor.

50. günde ölüm kaçınılmaz!

Mavi balina oyunundan yaralı kurtulanların ifadelerine göre oyunun gizemli yöneticisi, oyunculara her gün farklı görevler veriyor. Oyunda 50. güne gelindiği zamansa bu görevlerin tamamlanmış olması gerekiyor.

Gecenin bir yarısı kalkıp korku filmi izlemek, kendine zarar vermek ve koluna jiletle balina çizmek gibi korkunç ve sadistik görevler oyunculara veriliyor. Oyunun sonunda ise yönetici, oyunculardan intihar etmelerini istiyor. Fakat çocukların nasıl ve ne şekilde intihar etme fikrine bu kadar kolay kanması çok ilginç. Bununla ilgili psikolog ve uzman görüşlerine başvurmakta fayda olabilir.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir