Kapat
Nvidia ekran kartı dünyasında radikal değişime hazırlanıyor
Donanım 0

Nvidia ekran kartı dünyasında radikal değişime hazırlanıyor

 

 
Tek bir silikona daha pozitif transistör eklemenin daha zorlaştığı günümüzde, arayışlar devam ediyor. MIT Technology Review göre yılın “en akıllı” şirketi seçilen ve son bir senede piyasa değeri 3 kat yükselme gösteren Nvidia, önündeki temel problemleri aşabilmek adına dev bir kadroyla akademik araştırma yapıyor. Nvidia mühendislerine Arizona ve Teksas Üniversiteleriyle birlikte Barselona Süper Bilgisayar Merkezi’nin eşlik ettiği araştırma grubu, MCM olarak telaffuz edilen ve örneklerini CPU tarafından gördüğümüz/göreceğimiz tek zarda çok yongalı tasarım üzerinde araştırma yürütüyorlar. Monolitik GPU tasarımının takıldığı sınırları vermek isteyen Nvidia, kendi içerisinde ayrı sorunlar getiren tek bir baskılı devre kartında aniden pozitif GPU yerleştirmeyi de sürdürülebilir bulmuyor. Örnekleri daha önce Nvidia ve son olarak Radeon 295 X2 modeliyle AMD kadar denen, SLI/CF’nin tek kartta işletildiği yönteme de sıcak bakılmıyor.
 
Daha radikal bir tasarım arayışına giren Nvidia, fazla sayıda GPU modülünü tek bir paket olarak sunabilmek için paketleme teknolojilerine yoğunlaşıyor. Fiji GPU tasarımında HBM belleklerin aynı GPU yüzeyine entegrasyonu için paketleme tarafında üçüncü parti firmalarla işbirliği yapan AMD, ileri mühendislik toplantılarında bunun kuvvet ve karmaşık bir işlem olduğunu söylüyordu. Nvidia tarafı ise akademik kadroyla birlikte üretimi ucuz ve basit olan nispeten ufak GPU tasarımlarını aynı pakette bağlantı kurmak istiyor. Araştırmacılar seri bir temas mimarisiyle GPU modüllerinn terabyte/saniye bantgenişliğiyle haberleşebileceğini söylüyor.
 
 
 
Kendi GPU simülatörüne sahip olan Nvidia’da, araştırma takımı, sanal yongalarla çok sayıda test gerçekleştirildi. Model olarak ele alınan kavramsal MCM GPU’nun hem GPU performans ölçeklemesi için mükemmel netice verdiği keza de maliyet ve enerji tasarrufu sağladığı anlaşılmış. Çalışmaya göre üretilebilir MCM GPU tasarımı toplamda 256 SM ünitesiyle, bugün 128SM ünitesine sahip olası olan en büyük monolitij GPU tasarımından %45.5 daha yüksek performans verebiliyor. Daha bambaşka bir tabloda MCM GPU’nun benzer konfigürasyondaki çok GPU’lu (Radeon 295 X2 tasarımı gibi) karta tarafından %26.8 daha performanslı olduğu, benzer özellikteki bir monolitik GPU (günümüzdeki tek GPU tasarımı) ile kıyaslandığında ise %10 yavaş olduğu anlaşılmış mevcut GPU’lar arası olgunlaşmamış temas simülasyonuyla.
 

Gelen bilgilere tarafından Navi GPU ailesiyle AMD de aynı bir tasarım sunabilir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir