Kapat
Mobil 0

Nokia Xpress-on geri dönüyor

Nokia‘nın isim hakkını satın alan Çinli HMD Global firması, Nokia 3310‘un 3G’li versiyonunu yeniden satışa sunarak gönülleri fethetmişti. Çok sevilen nostaljik telefonların tasarımını elden geçirerek tekrardan piyasaya süren HMD Global, şimdi ise Nokia‘nın bir diğer nostaljik modeli için çalışmalara başlamış bulunuyor. Bu seferki modelin ismi Xpress-on!

Patent hakkını satın aldı

Bugün elde ettiğimiz bilgilere göre HMD Global şirketi, Nokia‘nın Xpress-on modeli için telif haklarını bünyesine katmış durumda. Nostaljik telefonları kullanmayı seven hayran kitlesini hedef alan Çinli akıllı telefon üreticisi, Xpresss-on modellerine özel değiştirilebilir kapaklar üretmeye de başlayabilir.

Önceleri Nokia‘nın bazı değiştirilebilir kapakları, belirli cihazlara GPS fonksiyonu da kazandırabiliyordu. HMD Global bu teknolojiyi bir üst seviyeye taşıyabilir.

Asha ismini de bünyesine katmıştı

Öte yandan HMD Global şirketinin Microsoft’un bir dönem kullandığı “Asha” isminin tüm haklarını satın aldığı da bildirildi. Hatırlanacağı üzere Asha cep telefonlarında QWERTY klavye ve genişçe bir ekran bulunuyordu. Nokia’nın S30+ isimli işletim sisteminin kullanıldığı cihazlar bir döneme damgasını vurmuştu.

Çeşitli teknoloji sitelerine konu olan bir iddiaya göre Nokia, Asha modellerini yenileyerek piyasaya sürebilir. Tıpkı BlackBerry‘nin yaptığı gibi klavyeli ve dokunmatik ekranlı yeni Asha modelinde 3 adet ayrı kamera da bulunabilir. Elbette tüm bunlar şuan için iddia aşamasında, ancak MWC 2018 etkinliğinde HMD Global‘den bir sürpriz bekleyebiliriz.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir