Kapat
Mobil 0

Nokia akıllı telefon satışları 8.45 milyona ulaştı

Bir dönemin efsane telefon üreticisi Nokia markasının tüm isim haklarını satın alan Çinli HMD Global, 2017 yılında toplam 8,45 milyon adetlik satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

Nokia 6 modelini geliştirdikten sonra Çin genelinde satışa sunan Nokia, 2017’nin ilk çeyreğinde bu modelden 100 bin adet sattı. Daha sonra yeni tanıtılan modeller ve Nokia markasının girdiği yeni pazarlar, akıllı telefon satışlarında yaşanacak hızlı artışı beraberinde getirdi.

2017 yılının ortasında Nokia 5 modelini tanıtan şirket, Nokia 6 ile birlikte bu modeli Çin dışındaki pazarlarda satışa çıkardı. Yeni Nokia‘ların Çin’de pek tutulmadığının ortaya çıkması üzerine alınan bu karar oldukça iyi sonuçlar verdi. Gelinen noktada 2017‘nin son 3 ayında da her bir çeyrekte yaşanan büyüme devam etti.

Pazarın yüzde 1’i Nokia’nın oldu

Şuan HMD Global, dünya genelinde satılan tüm akıllı telefonların yüzde 1’ini oluşturmayı başarmış bulunuyor. Counterpoint Research isimli araştırma şirketinin raporunda HMD Global‘in geçen yıl 8.45 milyon adet telefon sattığı bilgisine de yer verildi.

Bağımsız araştırma şirketi tarafından hazırlanan bu raporlar ilgili HMD Global’den resmî bir açıklama gelmiş değil. Yani akıllı telefon satış rakamları belirtilenden çok daha fazla veya az da olabilir. Ancak Nokia’nın çok sevilen bir marka olduğu, HMD Global‘in de bu fırsatı avantaja çevirerek fiyat performans odaklı telefonlar geliştirerek sektörde elini her geçen gün güçlendirmeye devam ettiği bir gerçek.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir