Kapat
Otomotiv 0

Müthiş karşılaştırma (Camaro-Mustang-Challenger)

Müthiş Karşılaştırma (Camaro - Mustang - Challenger)

2002’de, aya ayak basan ikinci insan, astronot Buzz Aldrin, kendisini numara yapmakla suçlayan bir adama yumruk atmıştı. Buzz o zaman 72 yaşındaydı.  Filmi ileri sarın ve bugüne gelip 2010 Ford Mustang GT, 2009 Dodge Challenger R/T ve 2010 Chevy Camaro SS’in varlığını sorgulayın;

onlar da size sağlam bir kroşe savuırabilir. Aynı Bay Aldrin gibi onlar da ilgi odağı bir kavramı yeniden ortaya çıkardılar.

Bay Aldrin gibi onlar da, onca seneden bugüne ulaşmış Amerika’nın benzersiz birer kahramanı. Ve Bay Aldrin gibi onlar da, “uzman”ları yere serme konusunda becerikliler.

Üreticileri, ancak sağır bir sığırın finansal zekasına sahip olduklarını kanıtlamış olabilir. Fakat biz bu muscle car’ları, ev sahibi takımın halen maçı çevirebilecek güçte olduğuna dair birer kanıt olarak görüyoruz.

Olağan test prosedürümüze göre tüm otomobiller aynı yerde ve tek bir sürücüyle test edilir.

Fakat maalesef GM’in bundan haberi yoktu. Henüz 2010 Chevy Camaro SS’in herhangi bir seri üretim örneği mevcut değil, dolayısıyla testimiz iki ön-üretim otomobille gerçekleşti: tüm performans verilerini topladığımız ve GM’in Milford Proving Grounds test alanında kullandığımız kırmızı 2SS, ve Güney Kaliforniya sokaklarında kullandığımız, tamamen aynı donanıma sahip fakat gri renkli 2SS.

GM’in söylediğine göre 2SS, V8 motorlu Camaro’larda alınabilecek en üst donanım seviyesi ve fiyatı $34,180’dan başlıyor. İsteğe bağlı alınabilecek yegane donanım RS paketi ki bu da Camaro’nun fiyatını $35,380’a çıkarıyor.
Camaro’nun aksine Challenger ve Mustang karşılaştırmamıza her zamanki SoCal test alanında dahil oldu, ancak fotoğraflarda da göreceğiniz üzere sisli ve soğuk günün çoğunu, arabaları arka arkaya, San Diego’nun kuzeyinde kullanmakla geçirdik.

2009 Challenger R/T’nin fiyatı $30,945’dan başlıyor. Fakat altı-ileri manuel şanzıman, kilitli diferansiyel ve diğer bazı konfor kalemleriyle birlikte sunulan üç donanım paketiyle fiyatı, üçlünün tepesine, $36,710’a ulaşıyor.

2010 Mustang GT Premium ise $31,845’dan başlarken Track Pack ve konforla ilgili donanımlarıyla $35,625’a kadar çıkabiliyor.

Üç otomobilde de aynı performans daha ucuza alınabiliyor, fakat bu, sonucu değiştirmeyecekti.

3. 2009 Dodge Challenger R/T -$36,710

Muscle car’lar, güç ve hızdan fazlasıdır. Önemli olan, davranışlarıdır. Ayrıca tozu dumana katmak ve yanlamaktır, ama bunlar da davranış kategorisine giriyor gibi. Davranışlarının önemi olmasaydı, bu arabalar birer fitil gibi tasarlanırlardı.

Bugün tüm seri üretim otomobiler içinde, Mini hariç belki de, Challenger’ın tasarımı en fazla çağrışım yaratanı. Kullandığımız Challenger R/T, güne uygun siyah boyasıyla, insanı adeta geçmişe ışınlıyor.

2. 2010 Ford Mustang GT – $35,625

Ford’un 1620 kg’lık ağırlığı Dodge’dan yaklaşık 225 kg, Camaro’dansa 135 kg daha düşük, ve bunu Ford’la girdiğiniz ilk virajdan itibaren farkediyorsunuz. Kıvrak, derli toplu hissettiriyor ve ön tarafı asfalta azimle tutunuyor.

Skid pad’de Mustang’in 0.91 g’lik değeri bu testin en iyisi, 96 – 0 km/s fren mesafesi de 32.6 m ile en kısası. 109.4 km/s’lik slalom sürati çok küçük bir farkla Camaro’nun gerisinde kalsa da, bu testte Mustang’den daha keskin bir otomobil yok. En nihayetinde, devamlı olarak o arabadan diğerine atlayan kendimizi, Camaro ve Mustang arasında gidip gelirken buluyoruz.

İronik biçimde Mustang’in esnek şasisi, aynı zamanda onun en büyük sınırlandırıcısı – hareketli arka aksı. Dodge ve Chevy’nin bağımsız arka süspansiyonları, çekişten ödün vermeden üstün sürüş kalitesi sunuyorlar. Ford hareketli arka aksın işleyişini ayarlama konusunda ne kadar iyi bir iş çıkarmış olsa da, Mustang’in sürüşü diğer ikisinin yanında bir tarihi eser gibi hissettiriyor.

1. 2010 Chevrolet Camaro SS – $35,380

Bir şeyi netleştirelim. Bu bebeğin gerçek bir motoru var. Camaro SS, testteki açık ara en güçlü motoru taşıyor – Vette’den alınan 6.2-litrelik pushrod V8. Camaro’da bu makine 426 hp ve 570 Nm üretiyor.

13 sn’de ve 177.4 km/s’yle geçtiği 400 m ile Camaro SS, sonraki en hızlı Mustang’i yarım, Challenger’ıysa bir tam saniye geride bırakarak rakiplerini eziyor.

Ciğerlerine biraz hava doldurduğunuzda V8’inden buram buram Detroit kokan homurtular yükseliyor. Bu makine adeta uçuyor, aynen düşündüğünüz gibi. Şaşırtansa Camaro’nun ağırbaşlılığı oluyor. Chevy’nin hareketli arka aks yerine tamamen bağımsız arka süspansiyona geçme kararı muhakkak ki drag tutkunlarını üzecek, fakat geri kalan herkes Camaro’nun bu yeni dinginliğini takdir edecektir.

Evet, bu Camaro yol tutuyor. Challenger’da olduğu gibi ön tarafın dışarı savrulmasından endişe etmeden onu viraja fırlatabilirsiniz. 1750 kg’lık bir araba için şaşılacak çevikliğe sahip. Giriş hızınız arttıkça biraz daha fazla direksiyon hissine ihtiyaç duyuyorsunuz, fakat virajlardaki dengesi ağzınızı açık bırakıyor. Biraz daha az tutuşa ve epey daha fazla ağırlığa sahip olsa da, Mustang’i 109.8 km/s ile slalomda geride bırakıyor. İşte buna yetenek denir.

SONUÇ… 

Bence görünüş olarak en iyi Mustang ama tabiki özellikler olarak Camaro öne çıkıyor. Mustang çoğu yarışçının istediği bir otomobil çevikliği ve sağlamlığı ön plana çıkıyor.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir