Kapat
Haberler 0

MSB şehit listesi sorgulama nasıl yapılır?

Geçtiğimiz hafta başında e-Devlet kullanıcılarının hizmetine sunulan alt üst soyağacı sorgulama sayfası, kısa sürede ülke gündemine oturmayı başardı. Yediden yetmişe herkes geçmişini sorgulayıp dedelerinin ve ninelerinin nerelerden geldiğini öğrenme fırsatını bu hizmet sayesinde elde etti.

Şimdi ise Milli Savunma Bakanlığı’nca sunulan şehit listesi sorgulama sayfası revaçta. Siz de dedelerinizin savaşlarda şehit düşüp düşmediğini öğrenmek istiyorsanız, şehit listesi sorgulama sayfasından ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Akıbeti e-Devlet gibi oldu!

MSB’nin resmî web sitesinde yer alan şehit sorgulama sayfası, tıpkı e-Devlet’te kullanıma sunulan soyağacı sorgulama hizmeti gibi kısa sürede yüzbinlerce kez ziyaret edildi. Haliyle bu talebi karşılayamayan MSB, çareyi hizmeti geçici süreliğine akıya almakta buldu. Şuan için şehit sorgulama msb sitesine girenler, iyileştirme çalışmaları dolayısıyla sorgulamanın kapatıldığına dair yayınlanan hata mesajıyla karşılaşıyor.

Birçok savaşa ait şehit listesi internete yüklendi

Kurtuluş Savaşı’ndan tutun Rusya ile yapılan savaşlara ve Sarıkamış harekatına kadar birçok savaşa ait şehit listesi, MSB’nin girişimiyle internet ortamına taşınmış durumda. Hiçbir şekilde ücret ödemek zorunda kalmadan, dilekçe ve form doldurmadan ad ve soyad üzerinden arama yapabilmeniz mümkün.

Öncelikle e-Devlet’ten soyağacınızı öğrendikten sonra dedelerinizin isimlerini MSB’nin şehit sorgulama sistemi üzerinden aratarak büyüklerinizin savaşlarda şehit düşüp düşmediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tabii ki bunun için öncelikle sistemin yeniden açılmasını ve sorgulama hizmetinin aktif hale gelmesini bir süre daha beklemeniz gerekiyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir