Kapat
Milli klavyeye TSE tescili
Donanım 0

Milli klavyeye TSE tescili

On parmak yazım ilkeleriyle tasarlanan “Tükiye’nin milli klavyesi” Türk Standardları Enstitüsü göre “Alfasayısal Türkçe E-Klavyenin Esas Yerleşim Düzeni” adı ve TS 13771 koduyla tescillendi.
 
F klavyeye alternatif olarak geliştirilen E-Klavye’nin sağlık durumu ve konfor bakımından da kullanıcılara büyük avantajlar sağladığını belirtelim. Klavyenin mucidi Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu, ileri teknoloji ve yöntemlerle geliştirilmiş E-Klavye’nin deneye ve matematiğe dayalı, dünyanın en bilimsel klavyesi olduğunu söylüyor.
 

Keza Bkz.Bitcoin fiyatı gelecek yıl 5.000 dolara ulaşabilir

Boğaziçi Üniversitesi Ergonomi Laboratuvarı Kurucu Direktörü olan Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu, 70 sene önce tasarlanan F-klavyenin bundan böyle bir kenara bırakılması gerektiğini, bunun yerine daha dinç, sıcacık, yormayan ve bununla birlikte seri ve ergonomik olan E-klavye’nin tercih edilmesi gerektiğini açıklama etti.
 

Milli klavye F klavyeden %2, Q klavyeden %25 daha çabuk

İyi bir klavye tasarımındaki en önemli kriterin harflerin klavyedeki dağılımı olduğunu belirten Prof. Ekşioğlu, milli klavyedeki harflerin parmak hız ve hareket kabiliyetine kadar en yerinde konumlara yerleştirildiğini bahis ediyor.
 
Yapılan testlerde E-klavye’nin F klavyeden yüzde 2 değin daha süratli olduğu tespit edilmiş. Yani arada büyük bir fark yok gibi görünüyor ama bunun 30 ila 45 dakika süreli testler olduğunu belirtelim. Uzun süreli yazımlarda bu farkın daha da artması bekleniyor. E-klavye, Q klavyeye kadar ise yüzde 25 daha çabuk yazılmasına olanak sağlamış.
 
Prof. Ekşioğlu hızın tek başına bir klavyeyi iyi yapmadığını, iyi klavyenin her şeyden önce sıhhat riski az olan, az yoran, rahat klavye olduğunu söylüyor. E klavyede yazım yükünün parmaklara kapasitelerine göre dağıtıldığını vurgulayan profesör, E-klavye’nin bu anlamda daha sağlıklı ve sıcacık bir klavye deneyimi sunduğunun altını çizdi. Hem F klavyenin el-bilek-kol sağlığı açısından riskli bir klavye olduğunu da ekledi.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir