Kapat
Micron tesisleri zarar gördü, DRAM fiyatları artabilir
Donanım 0

Micron tesisleri zarar gördü, DRAM fiyatları artabilir

Teknoloji sektöründe bazı bileşenlerin üretimi sayılı firmalar kadar yapıldığı için oluşan herhangi bir kesinti durumunda talep-talep dengesinin bozulduğuna şahit oluyoruz. Japonya felaketinde DRAM üretimi, Tayland felaketinde ise HDD üretimi sıkıntıya girmiş ve fiyatlar yükselmişti.

 

Fiyatlar yükseliyor

 

Hemen benzer şart Micron için geçerli. Firmanın Tayvan’daki en büyük iki DRAM tesislerinden birisi, nitrojen gaz tahliye sistemindeki arıza sebebiyle üretimi durdurdu. Fab-2 adındaki tesis dünya DRAM üretiminin yüzde 5.5 oranına denk geliyor. Tesiste aylık olarak takriben 60 000 DRAM plakası üretiliyor.

 

Fab-2 tesislerinde üretilen DRAM bellekler bilgisayar, spiker ve mobil cihazlarda kullanılıyordu. Keza iPhone modelleri için de Apple buradan DRAM hafıza tedariği yapıyordu. Oluşan can sıkıntısı böylece çok üreticiyi negatif yönde etkileyebilir.

 

Hem Bkz.3GB RAM’li Samsung Galaxy J5 Pro duyuruldu

Uzmanlar gelişen istek sebebiyle DRAM fiyatlarında bir yükselme olabileceğini düşünüyor. Hatta dünden bu yana bazı fiyatlarda çoğaltma başladı. Keza Apple’ın yeni iPhone modellerini satışa sunma tarihinde de bir geç kalma yaşanabileceği değerlendiriliyor.

 

Micron seri bir şekilde problemi incelemeye almış durumda. En kısa zamanda sıkıntıyı gidererek tesisleri bütün kapasite ile çalıştırmayı planlıyor. bununla beraber net bir tarih şimdilik veremiyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir