Kapat
Genel 0

Liseden sonra PMYO ile polis nasıl olunur? Nasıl Polis olunur?

Polis olmak pek çok kişinin hayalidir. Küçük çocuklara büyüyünce ne olacaksın şeklinde sorular sorulduğunda pek çok çocuğun hayali polis olmaktır. Tabi büyüyünce hayaller değişmekte ve planlanan şeylerin pek çoğu istenildiği gibi gitmemektedir. Hayaller ve gerçekler bir araya gelerek kişinin yaşamını büyük ölçüde etkilemekte ve farklı bir yöne doğru ilerlemesini sağlamaktadır. Sizler de hayatınızda polis olmak gibi bir amacınız ve hayaliniz varsa, bizler sizin için tam olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ve özellikle liseden sonra polis olmak için hangi şartların geçerli olduğunu bu başlıktan sizlere aktaracağız.

Polis olmak için farklı yöntemler vardır.  Bunlardan birisi liseden sonra polis olmaktadır, bir diğeri ise lisans ya da ön lisans eğitiminden sonra polis olmaktır. Sizler bu tercihlerden birisini seçmek zorundasınız. Eğer ki liseden sonra polis olma şansınız yoksa bu süreci geçirdiyseniz ve arık çok geçse o zaman en güzeli lisans eğitiminden sonra polis olmaktır çünkü kontenjan oldukça fazla oluyor. 10 bin kişi alım yapılacak olduğunda kontenjandan sadece %20 lik bir kısmı Ön lisans mezunlarına ayrılıyor. Bu da lisans mezunları için büyük avantaj demektir.

PMYO ile polis olmak için liseden sonra üniversite sınavına girmek ve bu sınavdan geçerli bir puan almış olma şartı aranır. Liseden sonra sınava girerek gerekli puanı alan adaylar PMYO ya girme hakkını elde edebilir. Tabi bunların öncesinde sağlık kontrolü ve spor gibi farklı yetkinlikler de test edilecektir. Adayın fiziksel yeterliliğinin olup olmadığı ve fiziksel bir takım rahatsızlığının bulunup bulunmadığı şartları kontrol edildikten sonra aday PMYO ya alınır. Ardından burada gerekli olan eğitimi gördükten sonra polis olabilir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir