Kapat
Haberler 0

Kripto para madencilerinin son hedefi Tesla oldu!

Dijital kripto para birimlerinin revaç bulmasıyla art niyetli hackerların saldırıları da çeşitlenmeye başladı. Artık kripto para cüzdanlarını boşaltmak ve sahte kripto para arzı yaparak müşterileri kandırmakla uğraşmayan hackerlar, devasa büyüklükteki işletmelerin bulut bilişim sistemlerine sızarak madencilik yapmaya başlamış bulunuyorlar.

Tesla’nın AWS sunucuları hedef alındı!

Son olarak hackerların saldırısına uğrayan ve bulut sistemleri üzerinden madencilik yapılan firmalar arasına Tesla da katıldı. Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu şirket, elektrikli spor otomobil modelleriyle biliniyor.

Tesla tarafından Amazon’dan alınan AWS bulut depolama hizmetindeki açıktan faydalanan hackerlar, kripto para madencilik yazılımlarını bu sistemde çalıştırmayı başardı. Kısa bir süreliğine dahi olsa Tesla’nın güçlü sunucuları üzerinden madencilik yapıldı.

Kubernetes üzerinden sunuculara girdiler

Teknoloji dünyasının gündemine bomba gibi düşen bu olay, geçtiğimiz Salı günü RedLock isimli güvenlik firmasının “Bulut Güvenlik İstihbaratı” ekibi tarafından yayınlanan raporla gün yüzüne çıktı.

Amazon’un AWS bulut depolama sunucuları üzerinden çalışan Kubernetes isimli yazılım aracı üzerinden şifreyle korunmayan sunuculara erişim sağlayan hackerlar, Kubernetes’i madencilik uygulamasını çalıştırmak üzere kullandı. Kısa sürede fark edilince bu işlem sonlandırıldı ve gerekli güvenlik önlemleri alındı. Ancak halen daha hackerların ne kadar süre boyunca madencilik yaptığına dair net bir veri açıklanmış değil.

Tesla sözcüsü konuyla alakalı bir açıklama yaparak gerekli aksiyonu aldıklarını açıkladı ve bir dahaki sefere çok daha dikkatli olacaklarını belirtti.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir