Kapat
iOS 0

iPhone X’in Anketleri Üzdü

12 Eylül’de tanıtılan Apple’nın bu yılki amiral gemisi iPhone X beklenen ilgiyi görmedi.

Apple 2007 yılından beri akıllı telefon üretiyor ve bu sektöre girdiği yıldan bu yana hiçbir zaman gelirleri düşmemişti ki geçen yıl ilk defa düştü. Bu beklenmedik olay karşısında Apple bir hamle yapmak durumunda kaldı ve 10. Yıl kutlamaları adına iPhone X’i tanıttı.

Say hello to the future (Geleceğe merhaba de) sloganı ile iPhone X tanıtılmıştı. Apple’ın ilk çerçevesiz telefonuydu ve Apple ile klasikleşmiş olan home tuşu telefondan kaldırıldı. Telefon kilidini açmak için face ID teknolojisi kullanan iPhone yüz tanımayı ilk defa bu modelinde kullandı. Kamerasıyla ve işlemcisiyle de diğer modellerinden üstün olan bu telefon Apple’ın bu seneki amiral gemisi olma yolunda.

Yapılan Anketler Üzecek Gibi

Çeşitli kurumlarca çeşitli anketler yapıldı ve sonuç Apple’i üzecek gibi. Çünkü bu anketlerin sonucuna göre beklenen bir iPhone X ilgisi henüz oluşmadı. En son Consumer Intelligence Research Partners tarafından yapılan ankete göre hali hazırda iPhone kullanıcılarına yapıldı. Ankete göre katılanların %48’i iPhone X’e olan ilgi ve heyecanlarını dile getirirken sadece %25’i iPhone X’i satın alacağını söylüyor. Ki bu ankete yalnızca 1112 iPhone kullanıcısı katıldı. Dünya çapında bu oranlar değişebilir.

Anketin bu sonucu iPhıne X’in henüz piyasaya çıkmamış olması da etkiliyor olabilir. Çünkü piyasaya çıktıktan sonra başta face ID teknolojisi olmak üzere birçok soru cevaplanmayı bekliyor. İnsanlar herhangi bir hata var mı ya da çıkacak mı kaygısı da taşıyabilir. Bununla birlikte fiyatın 999 dolar olması da insanların kafasını karıştırıyor olabilir. Türkiye’deki satış fiyatı düşünüldüğünde bir hayli kafa karıştırıcı olduğu doğrudur.

Apple’ın bir diğer kurucusu olan Steve Wozniak da iPhone 8’den memnun olduğunu ve iPhone X kullanmak için acele etmeyeceğini belirtmişti. Wozniak yüz tanıma özelleğinin acele etmeme nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Yüz tanıma teknolojisinin Apple’ın istediği gibi işleyebileceğinden emin olmadığını açıklayan Wozniak bu durumun birtakım problemlere de yol açabileceğini açıklamalarına ekledi. İPhone X satın almak için merakla beklenmese de olacaklar için merakla bekliyoruz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir