Kapat
Android 0

iPhone almak için geçerli sebepleriniz..

iPhone almak için geçerli nedenlerimiz, sebeplerimiz neler sizler için düzenledik.

En çok tartışılan konulardan biri olan IOS mu? Android mi? iPhone mu? Diğerleri mi? Sorusuna kendimizce cevap vermeye çalıştık.

Apple özgündür, farklıdır, işi bilir. Nasıl ve neden mi?

android-vs-ios

Herhangi birinin elinde son çıkan bir Android akıllı telefon görseniz ne kadar dikkatinizi çeker? Benim hiç çekmez. Ama yeni bir iPhone görsem dikkatimi çeker. iPhone farklıdır, diğerleri gibi birbirinin kopyası değildir. En büyük örneği işletim sistemi. Bir sürü dev marka düşünün Samsung, LG, HTC gibi, hepsi Android işletim sistemine sahip. Peki daha kötü markaları düşünelim mesela yeni kurulmuş çin firmaları, türk firmaları gibi. Bu firmalarda Android işletim sistemi kullanır. Ama bir iPhone IOS kullanır. IOS sadece Apple ürünlerine özel özgün bir işletim sistemidir.

Android işletim sistemi RAM’ inizi sömürür, şişirir. Bir süre sonra yüksek fiyatlar verip aldığınız telefonlarınız delirtici şekilde kasmaya başlar. Fakat bir IOS işletim sistemi RAM’ den en az miktarda yer ve iPhone’ unuz uzun yıllar sorunsuz çalışır. Bir iPhone tasarımı her zaman özgündür, benzersizdir. Bir iPhone her zaman taklit edilir. iPhone kamerası her zaman fazla iyidir. Ön kamerası ile çoğu telefon yarışamaz bile. Bu konuda iPhone’ a en yakın rakibi bana göre LG’ dir. iPhone marketi App Store daha az ama daha kaliteli uygulamalar, oyunlar sunar. Google Play Store çöp doludur. iPhone emojileri daha kalitelidir. iPhone’ un eski modelleri bile çoğu uygulamayı, oyunları yeni çıkan rakiplerinden daha hızlı açabilir.

apple-vs-android

iPhone güvenlidir, virüs vb. zararlı yazılımların hiç biri erişemez. iPhone’ lar güncellemeleri daha rahat alır. Kasmayacak seviyede olan tüm iPhone’ lar yeni IOS güncellemesini alır. Bir Android işletim sistemi olan son model akıllı telefon 1 sene içerisinde tüm güncelleme alma şansını yitirir. En yeni, kaliteli uygulama ve oyunlar ilk iPhone modellerine sunulur. Daha çok bütçesi olmayan amatör uygulamalar ve oyunlar Google Play Store tercih eder.

Ne kadar Android düşmanı gibi görünsekte durum aslında öyle değil. Android’ in de bir çok artı yönü vardır. Gelelim bunlara,

Bir Android cihazınızı USB Bellek olarak kullanabilir, rahatlıkla dosya aktarımı yapabilir, çeşitli apk’ lar ile ücretli uygulamaları ücretsiz indirebilir, oyun hilelerini basit bir şekilde yapabilirsiniz. iPhone’ lar güvenlik dolayısıyla dosya aktarımını iTunes üzerinden yapabilir, yinede bu özellik kısıtlıdır. Bir iPhone kullanıcısı sarj aleti olmadan gezemez. (6, 6s’ lerde bu sorun çözüldü gibi.)

Sonuca gelmek gerekirse eğer özgün ve farklı olmak istiyorsanız, kaliteyi hissetmek istiyorsanız kesinlikle bir iPhone tercih etmelisiniz. Ama özgürlük sizin için önemliyse seçiminiz Android’ den yana olmalı. Yine çok yüksek miktarlar vermektense eğer bir Android cihaz alacaksınız fiyat performans ürünlerini tercih etmenizi öneririm.

İyi okumalar.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir