Kapat
Android 0

iPhone 7 ve Galaxy Note 7 Karşılaştırması..

Bu yazımızda İphone 7 ve Note 7 özelliklerini karşılaştıracağız.

Note 7 almak için en iyi nedenleriniz neler, yada iPhone 7 almak için en iyi nedenleriniz neler umarım sizlere bu fikirler doğrultusunda yeterli bilgi sunabiliriz.

Öncelikle telefonların ağırlıklarından bahsedelim. iPhone 138 g olup Note 7 ise 169 g ağırlığında. Buda demek oluyor ki iPhone 7 yaklaşık 30 g daha hafif. Aynı zamanda cihazların incelikleri ve genişliklerini düşünecek olursak iPhone 7 %10 daha ince ve yaklaşık %25 kadar daha az yer kaplıyor.

Şimdi gelelim teknik özelliklere,

Hepimizin bildiği üzere iPhone modellerinde artırılabilir hafıza mevcut değil. Note 7 ise 256 GB’ a kadar artırılabilir hafıza seçeneği sunmuş. Buda güzel bir artı özellik diyebiliriz.

RAM miktarlarını ele alırsak 2 GB RAM’ e sahip olan bir İOS işletim sistemli iPhone ve yanında ise 6 GB RAM’ li Android işletim sistemine sahip Note 7 var. Arada çok büyük bir fark var gibi görünse de herkes Android’ in RAM’ i adeta sömürdüğünü biliyor. Buda Samsung’ un dev RAM’ li telefonlar üretmeye başlamasında ki en büyük nedendi. iPhone’ un 2 GB RAM’ i bize fazlasıyla yetebilir. Note 7′ de de Samsung bu sorunu RAM miktarını devasa şekilde arttırarak gidermiş. Arada büyük bir fark olsada İOS’ un RAM yemediğini düşünürsek RAM karşılaştırmasında bence her iki telefonda eşit seviyede.

Note 7 birden fazla uygulamayı aynı anda açabilme özelliğine sahip. Çoklu ekran yoğun ve aynı anda bir kaç işlem yapmak isteyen kullanıcılar için güzel bir özellik. Ne kadar Apple İpad’ lerde bu özelliği kullansa da henüz telefonlarına getirmiş değil. Buda Note 7′ ye bir artı puan daha demek.

Kamera özelliklerinin her iki telefonda da yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ikisininde çektiği fotoğrafları görmemiz ve incelememiz gerek. İşlemci olarak A10 ve Snapgradon karşılaştırması da daha sonra Benchmark testleri ile doğru sonuca ulaşacaktır. Ekran olarak Note 7 OLED ekranı ile daha iyi renk görünümü sunmuş ve aynı zamanda daha yüksek piksel ve yazı keskinliğiyle iPhone karşı bir puan daha almış durumda.

Kısacası eğer teknik detaylara önem veriyor ve ben en güçlü telefonu alacağım diyorsanız tercihiniz Note 7′ den yana olmalı. Ama iPhone özgün ve uzun yıllar beni idare eder İOS her zaman iyidir diyorsanız tabii ki iPhone almalısınız. Şunu da unutmayalım ki iPhone Teknik olarak yetersiz görünse de neredeyse her telefonla başa baş gidip çoğu zaman öne dahi geçebiliyor. Şimdi karar sizin iyi okumalar.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir