Kapat
iOS 0

iOS 11’in kullanım oranı açıklandı

Apple, üretmiş olduğu akıllı telefon ve tablet modellerinde iOS 11 kullanımına ilişkin detayları kamuoyuyla paylaştı. Elde edilen son veriler ışığında iOS 11 kullananların sayısının, iOS 10 kullananları geçtiği görülüyor. Öte yandan yüzde 7’lik bir kullanıcı kitlesi hala daha iOS 9 kullanmayı sürdürüyor.

Müşterilerin iOS 11‘e bu kadar hızlı adapte olması güzel. Ancak bilindiği üzere Apple, çoğu zaman güncellemelerin ne kadarlık bir kitle tarafından kullanıldığına dair resmî ağızdan açıklama yapmayı tercih etmiyor. Hal böyle olunca da Mixpanel gibi bazı analiz servisleri boşluğu doldurarak iOS kullanım oranları hakkında açıklama yapmak durumunda kalıyor.

Mixpanel‘in verilerine göre iOS 11 kullanım oranı geçtiğimiz yılın Ekim ayında iOS 10’u geride bıraktı. Kıyaslama yapmak gerekirse Apple verilerine göre iOS 10 kullanım oranı yüzde 76 olarak ölçülmüştü. Bugün yeniden bir veri daha yayınlayan Apple, iOS cihazlarda kurulu olan işletim sisteminin yüzde 65 oranın iOS 11 sürümü olduğunu doğruladı.

2016 yılı ve sonrasında üretilen cihazların yüzde 28’inde iOS 10 kullanılmaya devam ediliyor. Ancak beklentiler bu rakamın daha da azalacağı yönünde. Hatırlanacağı üzere Apple‘ın yeni iOS sürümleriyle birlikte cihazların performansını korumak için bilinçli olarak yavaşlatma politikası benimsediği gün yüzüne çıkmıştı. Şimdilerde yeni iOS 11 güncellemeleriyle birlikte bu kısıtlamayı uygulama tercihi kullanıcılara bırakılacak.

Android cephesinde işler kötü

Peki ya iOS‘un en büyük rakibi Android‘de durumlar nasıl? Sonuç gerçekten iç karartıcı. Android‘in son işletim sistemi Oreo‘yu kullanan cihaz sayısı, toplam telefon miktarının yalnızca yüzde 0.7’sine tekabül ediyor!

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir