Kapat
Mobil 0

iOS 11’deki Hata Sebebiyle Siri, Mesajları Herkese Okuyor!

Apple akıllı telefonlara iOS 11 ile gelen bildirim ayarı, telefonlara fiziksel erişim sağlayan herkesin gizli mesajları okumasına sebep oldu.

Telefonlara gelen yeni güncellemeler cihazınızı çok daha iyi hale getirirken, bazen ufak tefek hataları da birlikte getiriyor. Apple’ın yaptığı iOS 11 güncellemesi, yapay zeka destekli asistan uygulaması Siri’de yeni bir hataya neden oldu. iOS 11 güncellemesiyle bildirimlerinizin ekranınız kilitliyken bile görülebileceği bir ayar getirdi. Ancak bu ayar sandığınız gibi çalışmıyor.

iOS’ta varsayılan ayar olarak bildirimlerin ön izlemesi sadece kilit açıkken, Face ID gibi bir kimlik doğrulama seçeneğiyle görüntülenir. Fakat bir hatadan dolayı Siri, telefonunuz kilitli olsa bile üçüncü taraf uygulamalardan gelen bildirimleri sesli olarak telefonu eline alan kişiye okuyabiliyor. Bu bakımdan telefonunuza erişim sağlayan herkes özel mesajlarınızı okuyabilir.

Neyse ki mesajlar otomatik olarak okunmuyor. Ancak akıllı telefonun yan düğmesine basıp, “read my notifications”  denildiğinde Siri, sesli bir şekilde okunmayan tüm bildirimleri ve mesajları tuş kilidi kapalı olsa bile okuyor. Ancak bir hata nedeniyle, Apple’ın kendi mesajlar uygulamasındaki mesajlar bile okunuyor. Bu güvenlik açığı yeni bir güncellemeyle giderilmesi bekleniyor.

Harun {Harun}

14 yıllık bilgisayar geçmişi olan ve Teknoloji meraklısı bir yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir