Kapat
Intel’in Sky Lake Purley platformu yarın duyurulacak
Donanım 0

Intel’in Sky Lake Purley platformu yarın duyurulacak

Intel’in yeni nesil Xeon işlemcileri yarın lanse edilecek. Modellerin teknik slaytları ise şimdiden yayılmış durumda. Bilgi merkezleri ve iş istasyonlarına yönelik hazırlanan çözümler yüksek çekirdek sayılarına karşın gösterişli saat frekanslarında çalışıyor.

 

İsimlendirmede değiştirme

Daha önceden de bildiğimiz üzere Intel Xeon işlemcilerinin ön adlarında değişikliğe gidecek yani artık E5-E7 gibi ön ekler yerine Bronze, Silver, Gold ve Platinum isimlendirmeleri kullanılacak. Bu dönüşüm bu yıl başlayacak ve 2018 yılında yeni Purley platformona geçiş tamamlanacak. aynı zamanda Platformun Sky Lake ve Cascade Lake elde etmek üzere ikiye ayrılacağını da ekleyelim.

Slaytlara gelecek olursak, Sky Lake mimarisi Broadwell’in üzerine bir çok geliştirmeyle geliyor. Tüm bu mimarisel avantajların yanı sıra L2 önbellek miktarı arttırılan işlemcilerde L1 önbellek miktarı ise ikiye katlanmış durumda. Ek olarak yongalardaki operasyon motoru da modernize edilmiş ve beklenen geliştirme yapılmış: çekirdek başına 2 FMA düşerken 1 MB boyutunda MLC (Medium Level Cache), daha önceki adıyla L2 önbellek miktarı söz konusu.
Hem Bkz.Intel Core i9-7900X’in hızı 6GHz’e çıkartıldı,rekor geldi


bununla beraber işlemcilerde AMD’nin CCX tasarımından bambaşka olarak Mesh İnterconnect denilen bir inşa kullanılıyor. Yeni tasarımla birlikte büyüyen çekirdek sayısının oldukça hoş sonuçlar ortaya koyması bekleniyor.

8 işlemciye değin ölçeklendirmek olası

 

Platformun soketi ise soket P olarak adlandırılan LGA 3647. Ayrıca işlemcilerin 8 adete kadar ölçeklenebildiğini de belirtelim. Modellerin ısıl tasarım gücü ise 75 watt ile 205 watt aralarında değişiyor. öte taraftan güncellenmiş ethernet kontrolcüsüyle gelecek olan PCH’nin kod adı ise Lewisburg olarak belirlenmiş.

 
Keza Bkz.Chrome OS’de dokunmatik ekran kullanımı kolaylaşıyor  

28 çekirdek 56 izlek

 

İşlemci ailesinde yığın modelde 28 çekirdek 56 izleğe veriliyor ama bu işlemci 2.5 GHz gibi sahip olduğu izlek sayısı itibariyle epeyce güzel bir frekansta devir yapıyor. İşin garip tarafı bu yılın başlarında sızdırılan 32 çekirdekli üyeye dair az önce herhangi bir bilgiye yer verilmemiş.

Yonga Intel Xeon Platinum 8180 olarak adlandırılırken burada ufak bir bilgiye yer vermekte avantaj var: Platinum serisi işlemciler 81xx numaralandırmasıyla, Gold serisi ise 61xx ile numaralandırmasıyla satışa sunulacak. Model 38.5 MB’lık L3 önbellekle desteklenen 28 çekirdeğe sahipken yonganın TDP değeri ise 205 watt olarak kesin.

Fiyatlar

 
Son olarak yongaların fiyatlarına değinerek haberimizi noktalayalım. 28 çekirdek 56 izlekli olan ve ikisinin birlikte konfigüre edilebildiği 2.1GHz taban, 2.8 GHz’lik boost frekansa sahip Intel Platinum 8176 modeli 3222$’lık fiyat etiketine sahip.
 
24 çekirdek 48 izleğe sahip olan tekrar ikisinin birlikte konfigüre edilerek 48 çekirdek 96 izlek gibi devasa rakamlara ulaşılabilen, 2.7 taban, 3.3 GHz’lik boost frekansta devir yapan Intel Platinum 8168 ise 3814$’dan satışa sunulmuş.
 
22 çekirdek 44 izleğe sahip Intel Xeon Gold 6161 ise 2.2 GHz’lik taban ve 3.8 GHz’lik frekansta çalışıyorken 2488$’dan alıcılarını bekliyor. Son olarak 16 çekirdek 32 izleğe sahip Intel Xeon Gold 6142 ise 1751$’lık fiyat etiketine sahip. Alt bu rakamların Intel kadar nasihat edilen satmak fiyatı olmadığının altını çizelim.
 
Slaytları ayrıntılı bir şekilde araştırmak için galerimize göz atabilirsiniz.
 
 
 
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir