Kapat
Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemcileri piyasaya sunuyor
Donanım 0

Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemcileri piyasaya sunuyor

Intel’in rakibi AMD’nin EPYC hamlesine karşısında verdiği yanıt olan Xeon Ölçeklenebilir İşlemcileri duyuruldu. Firma ayrıca performans anlamında önemli ilerlemeler kaydederken ayrıca de hitap edilen alan açısından dışarıya hiç kimseyi bırakmamayı amaçlamış. Yeni hızlı de zaten bu yüzden ölçeklenebilir olarak planlanmış.

 

En büyük adım

 

Intel Xeon SP olarak da adlandırılan yeni hızlı, son on yılın en büyük adımı en büyük veri merkezi ve ağ işlemcisi gelişmelerini barındırıyor. 28 çekirdek ve 56 izlek birimine değin ölçeklenebilen yeni seride 50 civarında işlemci yer alıyor.

 

Giriş seviyesinde bir sunucudan tutun üst düzey bilgisayar sistemlerine, simülasyon makinelerine ve suni akıl çalışmalarına değin sayısız alana hitap eden Xeon SP serisi keza 8 işlemciye kadar da ölçeklenebiliyor.

 

Intel önceki nesle göre 1.65 kat daha yüksek performans elde edildiğini belirtiyor. Ayrıca suni zeka çalışmalarında da 2.2 kata dek performans artışı görülebilecek. Yine karşı taraf x86 sistemlere göre 1.4 civarında daha yüksek performanstan bahsediliyor.

 

Yeni isimlendirme

 

Yeni işlemciler ayrı bir isimlendirmeyle geliyor. Platin işlemciler 28 çekirdeğe kadar ölçekleniyor ve en yüksek performansa sahip. Altın işlemciler 22 çekirdeğe kadar ölçeklenebiliyor ve üstteki seviye sistemlere hitap ediyor. Gümüş işlemciler orta seviyeye, Bronz işlemciler ise giriş seviyesine hitap ediyor. Her seride 4 veya 6 çekirdekli işlemciler de bulunabiliyor. Önbellek ve hızlar bambaşka olduğu için performans da buna kadar değişiyor.

 

Platin serisinde işlemci isimleri 81xx biçiminde sıralanıyor. Altın serisinde 61xx isimlendirmesini görüyoruz. Gümüş serisi 41xx, Bronz serisi ise 31xx şeklinde isimlendirilmiş.

 

Hem Bkz.Intel XDK geliştirici dünyasına veda etti

Daha önce Intel çekirdekleri bir halka şeklinde dizerek iletişimi de yine bu dizilimde sağlıyordu. Yeni Mesh mimarisi ise 4×4, 4×6 gibi düzenlerle çekirdekleri sıralıyor ve böylece fazla daha iyi bir iletişim sağlanıyor.

 

Intel hem yeni seride manâlı destekler sunarak müşterilerin ihtiyacını karşılamaya çalışacak. Örneğin suni zeka optimizasyonları, Intel QuickAssist ile ağ uygulamalarında verimlilik, yüksek süratli Intel Optane bellek desteği, daha artı sanal alet çalıştırabilme, Intel AVX-512 ve entegre Intel Omni-Path Architecture bağlantı noktalarıyla gelişmiş bilgi işlem kabiliyeti bunlar aralarında.

 

İşlemcilerin fiyatları da kuşkusuz hitap ettiği alana kadar değişiyor. Mesela 28 çekirdekli Intel Xeon Platinum 8180 işlemcisi 10 000$ civarında. Daha düşük performansa sahip 28 çekirdekli PLatinum 8176 işlemcisi ise 8700$ civarında. En ucuz işlemci ise 210$ fiyat etiketi ile Intel Xeon Bronze 3104 olmuş.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir