Kapat
Intel Xeon Gold 8176’lı sistem 670 watt güç tüketiyor
Donanım 0

Intel Xeon Gold 8176’lı sistem 670 watt güç tüketiyor

 

Intel’in Sky Lake Purley işlemcileri sıkı bir şekilde incelenmekte. İncelemelerde ölçülen şiddet tüketimi sayısal olarak epeyce yüksek. Buna karşın platform bir önceki nesile kıyasla daha bereketli bir inşa sunmakta.

711 watt’a kadar yükselmiş

 

Egemen analiz ekipleri kadar yapılan testlerde Xeon Gold 8176 kullanılan sistem yük altında 670 watt’lık zorlama tüketimine ulaşmış. Hatta bu bedel 711 watt’a deha anlık olarak sıçramış. 670 watt her ne değin birincil bakışta pozitif gibi görünse de gerçekte çekirdek sayısına kadar baskı tüketimi hesaplandığında bir önceki tür Xeon yongalarından modelin daha bereketli olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Ek olarak sistemin boşta 209 watt baskı tükettiğini de ekleyelim.

 
Hem Bkz.Intel Ryzen işlemciler ile Xeon yongalarını kıyasladı

8176$ fiyat etiketine sahip

 

Performans tarafında genel tabloyu yorumlayacak olursak, Xeon Gold 8176 testlerin büyük çoğunluğunda AMD’nin çözümü olan EPYC 7601’den önde. Hem işlemci sektörde kayda değer bir ayırıcı özellik sayılabilecek farklı alanlara yönlendirilmiş komut setlerine dayalı testlerde de oldukça başarılı sonuçlar ortaya koymakta. Bunun yanı sıra platformun tatbik ekosistemine karşın uyumluluğu da bir öteki artı istikamet olarak karşımıza çıkıyor. gerçi yonganın 8179$ dolarlık fiyat etiketine karşılık AMD’nin çözümünün 4200$’dan satışa sunulması modelin en büyük dezavantajlarından biri olarak görülüyor.

Son olarak daha büyük ölçekteki firmaların zorunlu optimizasyonları yaptıkları takdirde EPYC 7601’den Intel’in modeline kadar daha artı performans alabilecekleri de gelen diğer bilgiler aralarında. Mesela Microsoft Azure bulut platformunda EPYC modellerine yer veriyor. Yan daha ufak ölçekteki firmalar bu tarz optimizasyonlar ve özelleştirmeler yapacak ekiplere sahip olmadıkları için ayrıca de piyasadaki başvuru formu ekosistemi ile daha iyi uyumluluk gösterdiği için Intel’in çözümlerini seçim edecektir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir