Kapat
Intel sil baştan: Yepyeni işlemci mimarisi geliştiriyor
Donanım 0

Intel sil baştan: Yepyeni işlemci mimarisi geliştiriyor

 

 
Intel’in x86 mimarisi son 10 yılda ciddi şekilde evrildi ve bugünlere değin geldi. heyecan verici en son güncellemesini Sandy Bridge tasarımıyla alan mimari, yeni nesil imal teknolojilerinin getirdiği verimlilik ve ona bağlı frekans artışıyla bugün hala fazla rekabetçi olsa da, AMD’nin önümüze koyduğu %50+ seviyesindeki IPC artışı gerçekte heyecan verici.
 
Bir De sadece bu da yok, tekrar dünyada ilk defa açıkladığı bakımlı bilgiler çerçevesinde AMD’nin Zen 2 tasarımı da %15 civarında IPC kazanımı sağlayabilecek. Bundan Başka bu projeksiyon erken tasarım çalışmalarına ait. Hatırlayanlar olacaktor, Ryzen 7 işlemciler piyasaya çıktığında AMD’nin ilk dediği şey Zen mimarisi fazla zinde, iyileştirme alanlarının farkındayız olmuştu.
 
 
 
Intel’e dönecek olursam, şirketin yeni iş ilanları bir sonraki adım için manâlı ipuçları veriyor. “Fikirlerinin beyaz tahtadan milyarlarca silikona ulaşmasını arzulayan bir tutkunsanız, Intel’in Oregon’daki NGC ( Yeni tür Çekirdek ) ekibine katıl” mesajı fiilen muhabere. Önümüzdeki 10 yıla şekil vereceği ve az önce yalnızca hayal edilebilen teknolojilerde kullanılacağı ifade edilen yeni tür mimari için görünen o ama araştırmalar başlamış bile.
 
Yarıiletken endüstrisindeki sıkı dostlarımın her seferinde söylediği şey aynı; Sıfırdan tasarlanan yani mühendislerin manâsız bir kağıtla işe koyulduğu yeni cins bir mikroişlemci mimarisinin yaşam bulması yaklaşık 4 yıl sürüyor. AMD’nin Zen mimarisi de neredeyse bu vakit dilimi içinde yaratılmış oldu. Ast Intel’in insangücü, üretim teknolojilerinde dışa bağımlı olmaması gibi etkenler yok değil lakin yepyeni ve yenilikçi bir tasarım gerçekleştirmek basit sayılmaz.
 
 
 

Elimizdeki bilgiler çerçeesinde Intel’in NGC adını verdiği bütünüyle yeni işlemci mimarisi 2020-2021 öncesinde zirve göstermeyecek gibi duruyor. O dönem çerçevesinde 5nm imal geometrisi de Intel tarafında etkin kullanıma geçmiş olabilir. Unutmamanızı istediğim bundan başka ayrıntı var; Birincil defa 4 sene sonradan göreceğimiz bu mimari, belki de 2030’a kadar çıkacak olan işlemci tasarımları için temeli teşkil edecek. öte yandan mobil cihazların yükselişini de hesaplamak zorunda olan Intel, bununla birlikte her noktası modüler bir mimari ilerletmek zorunda.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir