Kapat
Intel Ryzen işlemciler ile Xeon yongalarını kıyasladı
Donanım 0

Intel Ryzen işlemciler ile Xeon yongalarını kıyasladı

Intel’in yeni Xeon işlemci ailesi geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Modellerin tanıtım slaytlarında benzer segmentte olmamasına rağmen Ryzen işlemcilerle kıyaslanması donanım severlerin dikkatinden kaçmadı.

Intel’in yeni nesil Xeon işlemci ailesi hem zor tüketimi keza de performans kanadında kaydadeğer geliştirmeler içeriyor. Firmanın slaytlarında değindiği başlıca nokta da bu gerçekten. Buna rağmen sunumda yer alan bir sayfada işyeri sunuculara ve iş istasyonlarına karşın hazırladığı 2200$ fiyat etiketine sahip Xeon Gold 6134 işlemcisini AMD’nin 499$’dan satışa sunduğu Ryzen R7 1800X işlemcisiyle kıyaslayınca donanım severleri şaşırttı.

 
 Hem Bkz.Ethereum madenciliği Almanya’yı da vurdu

Öte yana Intel’in testte söz konusu Ryzen yongasına yer vermesine sebep olarak çekirdek sayısı itibariyle benzer miktarı içermesi düşünülüyor. yine de karşılaştırmada AMD’nin EPYC işlemcilerinin kullanılması daha doğru olurdu. Bilhassa dilekçe sahasına dayalı özelleştirmeler hesaba katıldığında bu daha iyi anlaşılacaktır.

%24’lük çoğaltma

 

Son olarak EPYC işlemcilerinden bahsetmişken bu modellerin SMT ile ne değin performans artışı yakaladığına da değinmek yardımcı olur. Yapılan testlerde Xeon 8176 yongası sanal izleklerin kapalı durumuna göre %19.58’lik çoğalma yakalarken AMD’nin EPYC 7601 çözümü ise %24’lük bir performans artışı elde etmiş bu da AMD’nin mühendislerinin sanal izlek konusunda doğrusu iyi çıkarttıklarını gösteriyor doğrusu.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir