Kapat
Intel Pentium G4560'ın üretimi azaltılacak mı?
Donanım 0

Intel Pentium G4560’ın üretimi azaltılacak mı?

Intel’in ilk kez sanal izlek desteğine yer verdiği Pentium işlemci olan Pentium G4560, bütçesi kısıtlı olan ekipman tutkunlarının sistemlerinde son zamanlarda oldukça sık bir şekilde yer edinmekte. İddialara kadar bu şart bir takım açılardan Intel’in böylece de hoşuna gitmemiş gibi görünüyor.

Bütçe dostu işlemci

 
Son bir kaç hafta içerisinde işlemcinin fiyatı, çıkış fiyatı olan 65$’dan 78$’a yükselmiş durumda. Çoğu ekipman severin dikkatini çeken durumun sebebi bir fazla kişi kadar haliyle merak ediliyor. Bilindiği üzere işlemci i3-7100 modeline kıyasla yalnızca 400 MHz daha yavaş çalışıyor ayrıca oyuncular için değersiz olan bir detaylar olan dahili GPU’da da aynı bir yavaşlık söz konusu.
 
Ayrıca Bkz.AMD birincil etapta üç ayrı Radeon RX Vega ekran kartı tanıtacak
 


Buna karşın yonga i3-7100’ün 118$’lik fiyat etiketinin hemen hemen yarısından satılmaktaydı. Haliyle aradaki fiyat farkına kıyasla epeyce değersiz kalan performans farkı sebebiyle birçok kimse tarafından Pentium G4560 seçim edilmekteydi. görünüşe göre Core i3-7100 modelinin satışları firmanın istediği doğrultuda gitmemiş.

Fiyatlar artabilir

 

güya Intel, Pentium G4560’ın üretimini sınırlandırarak suni bir şekilde yonganın fiyatını daha yüksek seviyelere çekmek istiyor. Böylece Core i3-7100’ün satışlarında yükselme tutmak istiyor. Eğer bahis doğruysa düşük bütçeli Intel sistem toplamak isteyen kullanıcıların elini hızlı davranmasında büyük fayda var.

Öte yandan koşul ileride Intel’in aleyhine de gelişebilir. AMD’nin sene sonuna doğru çıkaracağı APU modelleri ve Athlon işlemcileri Intel’in tam da bu modellerini kasıt alan yongalar. Dolayısıyla eğer AMD, Ryzen işlemci ailesinde olduğu gibi başarılı çözümler ortaya koyar ve bunları saldırgan bir fiyatlandırma ile satışa sunarsa fiyat artışı Intel’in aleyhine olabilir.

Tabi bunlar şu lahza için sadece birer tahminden ibaret, bu noktanın altını çizmekte fayda var. İleride piyasa nasıl şekillenecek bu hepimiz için bir merak konusu. Gelişmeleri her zaman birlikte peşine düşüp takip ediyor olacağız.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir