Kapat
Intel kararlı: 6 çekirdekli Core i5 işlemci geliyor!
Donanım 0

Intel kararlı: 6 çekirdekli Core i5 işlemci geliyor!

Son gelen bilgilerde Intel’in yaklaşan Coffe Lake işlemci ailesine dair yeni detaylara yer verildi. belli ki Intel sahip olduğu pazar payını AMD’ye kaptırmamakta kararlı. Firma yeni platformla birlikte ciddi geliştirmelere gidiyor.

İlk önce platformun tepecik modeline göz atacak olursak, Core i7-8700K isimlendirmesine sahip 6 çekirdek 12 izlekli bir çözüm bizi karşılıyor. Yonga 3.7 GHz’lik taban frekansta tayin yaparken önbellek tarafında da geliştirmeye gidilerek L3 önbelleği 12 MB’a çıkarılmış. Isıl tasarım gücü 95 watt olarak belirlenen yonganın sürat aşırtma kilidi bulunan versiyonu ise 3.2 GHz’de atama yapacak.
 
Ayrıca Bkz.Intel’in 12 çekirdekli Core i9-7920X işlemcisinde baz frekans düşük

6 çekirdekli Core i5 işlemci

 

Coffee Lake’in ekipman severleri ola ki de en heyecanlandırıcı kısımlarından birisi i5 işlemci sınıfına 6 çekirdekli modellerin gelecek olması olsa gerek. Ryzen 5 yongalarıyla daha iyi çaba yapabilmek adına yapıldığı düşünülen bu hamle orta segmentte Intel’in elini güçlendirecektir. 

 

Bahsettiğimiz üzere 6 çekirdekli yapıya sahip Core i5-8600K işlemcisi 3.6 GHz’de tayin yapacak fakat önbelleğine dair bir detay bulunmuyor. Keza aynı Core i7-8700K gibi 95 watt’lık TDP değerine sahip olacak olan yonganın tekrar ‘’K’’ son eki bulunmayan 2.8 GHz’de çalışan bir daha alçak modeli bulunacak. Core i5-8400 olması beklenen yonga 65 watt ya da daha eksik bir zorlama tüketimine sahip olabilir.

Mobile de 6 çekirdek geliyor

 
bununla beraber görünen o fakat işyeri mobil segmentte de AMD’nin APU’larının işini zorlaştıracak. 6 çekirdeği mobile de içeren Intel yongalarda bedensel şartlardan olsa gerek, Core i7-7920HQ’nın 3.1 GHz’lik taban ve 3.7 GHz’lik frekansına karşılık yeni çözümünü 2.0 GHz seviyesine çekmiş. TDP değeri ise yeniden 45 watt olarak ölçülmüş.
 
Ayrıca Bkz.AMD Radeon RX Vega, GeForce GTX 1080’le kıyaslandı
 


Ayrıca hatırlayacağınız üzere ‘’U’’ ekine sahip düşük şiddet tüketimli modellerde Intel 2 çekirdek 4 izlekli yongalar sunuyordu. Coffee Lake ile birlikte 4 çekirdek barındıracak olan çözümler 28 watt’lık ısıl tasarım gücüne sahip olacaklar. Son olarak yeni platformun önümüzün yılın başlarında geleceğini ekleyerek sözlerimizi noktalayalım.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir