Kapat
Intel işlemcilerdeki hata ile ilgili çarpıcı gelişme!
Donanım 0

Intel işlemcilerdeki hata ile ilgili çarpıcı gelişme!

 

Yaklaşık bir hafta önce yayılan haberlerden hatırlayacağınız üzere debian.org’un mail listesinde yayınlanan tavsiyede Intel Sky Lake ve Kaby Lake işlemcilerindeki bir kusur nedeniyle dağıtılmış problemlerle karşılaşmamak namına modellerin sanal izlek özelliğinin devre dışı bırakılması öneriliyordu.
 
Keza Bkz.RX Vega SIGGRAPH fuarında tanıtılacak

Hata geçtiğimiz nisan ayında düzeltilmiş!

 

Sorunla ilgili olarak Intel’e sorulan soruya firmanın cevabı gecikmedi. Cevapta ilgili hatanın daha önce Intel göre keşfedildiğine ve geçtiğimiz nisan ayında da gerekli BIOS güncellemelerinin dağıtıldığına yer verildi. Dolayısıyla BIOS sürümünüzü yoklama etmenizde ve üreticinize konu ile ilgili danışmanızda yine fayda var.

Son olarak fiilen sorun bir gerçeği bizlere tekrardan hatırlatmış oldu. Bazen sistemimiz o lahza sorunsuz çalışıyor gibi göründüğünden ötürü her ne değin güncelleştirmeleri yüklemeye lüzum görmesek de bu gibi durumlara ve güvenlik açıklarına karşısında emniyette almak namına yazılımlarımızı güncel tutmakta avantaj var. Mesela bütün dünyayı etkisi altına bölge WannaCry zararlısından Windows güncelleştirmelerinin etkili olduğu bilgisayar sahipleri etkilenmemişti. Daha önceki ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir