Kapat
Intel, giyilebilir cihaz bölümünü kapattı
Donanım 0

Intel, giyilebilir cihaz bölümünü kapattı

Büyük umutlarla adım attığı giyilebilir cihaz pazarında umduğunu bulamayan Intel, bölümünü önce amortisman yoluna gitmişti. İşler yolunda gitmeyince bölümün kapısına iyice kilit vurmaya karar verdi.

 

Bir dönem kapandı

 

Büyük medya yayınlarından gelen bilgilere tarafından Intel giyilebilir cihaz bölümünü tamamen kapattı ve çalışmalarını zengin hakikat alanına yöneltti. Böylece geliştirici kartlarından sonradan son bir ay içerisinde ikinci proje de kapatılmış oldu.

 

Intel’in giyilebilir cihaz pazarına adım atışı 2013 yılına dek gidiyor. Büyük umutlarla pazara giren Intel, Quark adında mini bir işlemci geliştirmişti. CES 2014 fuarında ise bu işlemciyi temel bölge ve çekirdek bileşenlere sahip Edison adında SD kart boyutlarında bir bilgisayar da duyurmuştu.

 

Giyilebilir cihazların gelecekte akıllı telefonları geride bırakacağına inanan Intel, benzer yıl Basis adındaki giyilebilir aygıt üreticisini 100 milyon dolara satın aldı. Bütün ekibi kendi bünyesine aktaran firma çalışmalarını da genişletti.

 

Keza Bkz.Google Fiber’de işler iyi gitmiyor, yeni CEO da istifa etti

Ne var fakat Intel pazarda istediği kadar kendisine yer bulamadı. Akıllı saat ve fitness bilekliği tarafında üreticiler daha çok Qualcomm, MediaTek ve Samsung’un fazla eksik şiddet tüketen yonga setlerini tercih etti. Bunun üstüne Basis Peak zeki saatinin aşırı ısınma sorunları da eklenince iş içinden çıkılmaz ayla geldi. Zaten pazarın kendisi de küçük yükselme rakamlarında kaldığı için Intel’in adımı boşuna çıkmış oldu.

 

Işyeri geçtiğimiz Kasım ayında bölümün meslek gücünü yükse 80 oranında azaltmıştı. Bölümün kapatılması ile birlikte kalan çalışanların diğer bölümlerde istihdam edilmesi bekleniyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir