Kapat
Intel dünyanın ilk USB tabanlı derin öğrenme setini satışa sunuyor
Donanım 0

Intel dünyanın ilk USB tabanlı derin öğrenme setini satışa sunuyor

Bir vakit önce suni zeka teknolojileri geliştiren Movidius firmasını satın bölge Intel, sonrasındaki ilk ürünü piyasaya sürüyor. Yeni mahsul çok düşük maliyetlere bir derin öğrenme setine sahip olmanızı sağlıyor.

 

Çevrim dışı yapay akıl

 

USB 3.0 tabanlı bir USB hafıza şeklinde olan bu ürün, kendi içerisinde derin öğrenme işlemleri yapabilen bir işlemci barındırıyor. Intel ürünün ilk USB tabanlı derin öğrenme ve suni zeka seti olduğunu açıklama ediyor.

 

Movidius Neural Compute Stick adındaki ürün sahiden Movidius firmasının bağımsız zamanlarında geliştirdiği bir setti. Firma USB hafıza içerisinde bu ürünü satışa sunmaya hazırlanıyordu. Intel satın alımından sonra proje ertelendi ve bugünkü haline geldi.

 

Suni zeka konusunda uzman olan firmalardan Movidius, derin öğrenme yapabilen yongaların yanında görsel olarak sezgi ve çözümleme yapan teknolojilerde de büyük evre kaydetmiş durumda. Intel RealSense ve Project Tango projelerinde Movidius imzası var. Firma yakın zamanda Google ile ortaklık kurmuş ve Android cihazlara görsel derin öğrenme teknolojisi sunmak için kolları sıvamıştı.

 

Firma, cihaz öğrenme dili için Myriad adında bir görsel işlemci birimi – VPU ilerletti. Bu bölüm içerisinde 180MHz-600MHz arasında çalışan 12 adet vektör işlemci, 20 teçhizat hızlandırıcı gibi bileşenler yer alıyor ve 150 GFLOPS hassasiyet performansına ulaşabiliyor.

 

Keza Bkz.Razer zeki telefonu baştan gündemde

Yonga 28nm fabrikasyon süreci ile geliştirildiği için enerji verimliliği yüksek seviyelerde. Mesela Nvidia Tegra X1 yonga setinin TDP değeri 15 Watt iken, Myriad 2 işlemcisinin TDP değeri ise 1.2Watt seviyelerinde. Muhakkak Myriad 2, bildiğimiz başvuru formu işlemcileri değin yetenekli değil. En kayda değer görevi analiz gerçekleştirmek ve öğrenmek.

 

Movidius Neural Compute Stick ürünü takıldığı bir cihazı derin öğrenme sistemleri ile destekleyebiliyor. Güvenlik kameraları, Drone modelleri, robot süpürgeler, robotlar kapsama alanında. Ürünü USB girişine taktıktan sonradan herhangi bir ilave operasyon gerekmeden yapay akıl çalışmalarını başlatabiliyorsunuz. Ürün sadece 79$ fiyat etiketine sahip. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir