Kapat
İngiltere parlamentosuna siber saldırı: Milletvekilleri hesaplarına ulaşamıyor
İnternet 0

İngiltere parlamentosuna siber saldırı: Milletvekilleri hesaplarına ulaşamıyor

 

 
Geçtiğimiz ay ortaya meydana çıkan WannaCry fidye yazılımından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere, hemen de parlamentoyu siber tehlikelerden arındırmaya çalışıyor. Cuma günü başlayan siber hücum girişimlerinin arkasında parlamento üyelerinin ve bir takım hükümet yetkililerinin e-posta adresleri ve şifreleri Rus sitelerinde satışa çıkarıldı. Bu saldırının gerisinde Milli Siber Güvenlik Merkezi ile birlikte konuyu araştıran parlamento, milletvekillerinin hesaplarına yapılan yetersiz girişleri inceliyor.

 

Milletvekillerine Erişim Kısıtlaması  

Milletvekillerine ait e-posta hesapları, parlamentonun internet ağıyla da aracısız olarak ilişkili olduğu için milletvekillerinin parlamento binası dışından mail adreslerine girişi yasak durumda. Bu tedbir ile hackerların hükümet sunucularına nüfuz etmesini büyük ölçüde engelleyen parlamento, bütün hesapları ve sistemleri gözetmek için gerekli önlemlere sahip olduklarını ve risk durumunda zorunlu adımları atacaklarını söyledi.

 

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S8’in klonları çoğalıyor: Karşınızda BLUBOO S8 

Saldırıyı yapan hacker ya da hacker grubunun kim olduğu bütün anlamıyla tespit edilememiş olsa da uzmanlar saldırının arkasında Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’un olabileceğini düşünüyor. Milletvekillerine ait verilerin Rus sitelerinde satışa sunulması saldırının Rus hacker grubu göre yapılmış olma ihtimalini akıllara getirse de bunun hedef şaşırtmaya yönelik bir hücum olduğunu düşünenler de var.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir