Kapat
Otomotiv 0

İlk Yerli Otomobilimiz: Günsel Model 1

İlk Yerli Otomobilimiz: Günsel Model 1..

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi ve Otomotiv Mühendisliği bölümü, uzun süredir yaptıkları çalışmalardan sonra ilk yerli otomobil Günsel Model 1’i duyurdu.

Ülkemizdeki yerli otomobil çalışmaları son birkaç senedir çok hız kazanmış, DMA Sports ve 2 TL’lik şarj ile 100 km yol kateden yerli otomobil bizleri oldukça heyecanlandırmıştı. Devletin yerli otomobil duyurması da aynı zamanda heyecanımıza heyecan katmıştı. Bir kaç konsept modelin önümüzde ki seneler içerisinde seri üretime geçeceğini duyurmuştu. Bu gelişmeler dışında KKTC’de de bizleri gururlandıracak yeni bir yerli otomobil haberi geldi. Günsel Model 1.

Ülkenin önemli eğitim kurumları arasında olan Yakın Doğu Üniversitesi geliştirilen Günsel Model 1’in geliştirici ekibinin arkasında ise üniversitenin kurucu rektörü Dr. Suat Günsel bulunuyor (otomobilin ismi de buradan geliyor.). 100 km hıza 8 saniyede ulaşan, tam şarjla 350 km yol katedebilen ve toplam 4 kişiyi taşıyabilecek şekilde tasarlanmış Günsel Model 1’in gövdesi alüminyumdan oluşuyor.

yerli-otomobil-aslantek

Otomobil, tıpkı Tesla’nın modelleri gibi enerjisini tamamen elektrikten alıyor. Yeni otomobillerin elektrikli olmasının yanında ilk otomobilimizin elektrikli üretilmesi çok başarılı olmuş. 500 bin km’den sonra bile pil kapasitesinin %90’ını koruyan Günsel Model 1, 90 farklı tasarımın sonrasında ortaya çıkmış. Süper şarj sistemiyle yarım saat gibi kısa bir sürede şarj olan otomobil, elektrikle çalışıyor olmasından dolayı geliştirici ekip tarafından sessizliğiyle ön plana çıkarılıyor. Ülkemizde arabalardan çıkan sese önem verilse de kim bilir belki bu durum değişebilir. : )

Peki yerli otomobilimizi ne zaman yollarda görebileceğimiz konusuna bir açıklık getirilmemiş. Üniversite yetkilileri bu tarihin çok uzak olmadığını söylüyor.

Gururlandığımız bu haberimizin de sonuna geldik. İyi haberler.

Aslantek | Teknoloji Haber Sitesi

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir