Kapat
İki Ryzen 3 işlemcisinin fiyatı sızdırıldı
Donanım 0

İki Ryzen 3 işlemcisinin fiyatı sızdırıldı

Fiyat performans sistemi biriktirmek isteyenlerin sabırsızlıkla beklediği Ryzen 3 modellerinin duyurulmasına sayılı günlerin kaldığı şu günlerde bazı modellerin fiyatları sızdırıldı. Hem yongaların performansları da göz önüne alındığında firmanın giriş hatta giriş-orta düzey sistemlerde söz sahibi olacağı söylenebilir.

Reddit’te bir kullanıcının aktardıklarına kadar Ryzen 3 1400 129$, Ryzen 3 1200 ise 109$ gibi oldukça iddialı fiyatlardan satışa sunulacak. Azıcık da modellerin teknik detaylarından ve performansından bahsedelim isterseniz. Ryzen 3 1200 işlemcisi 3.1 GHz’lik base ve 3.4 GHz’lik boost clock değerlerinde görev yapan 4 adet çekirdeği barındırıyor. L2 önbelleği çekirdek başına 512 KB olan yonganın L3 tampon belleği ise 8 MB olarak emin. Ryzen 7 ve Ryzen 5 modellerinde yer alan SMT özelliğine çözümlerde yer verilmediğini de ekleyelim.

Ryzen 3 1400‘ün demin egzersiz frekansları hakkında bir detaylar mevcut yok ancak yonga Ryzen 3 1200’e nazaran biraz daha yüksek değerlerle karşımıza çıkacaktır. Çalışma frekansı dışındaki öteki detaylarınsa benzer olması bekleniyor. aynı zamanda yongalar 65 watt’lık TDP değerine sahip olacak.
 
Ayrıca Bkz.Intel’in korkulu rüyası: 16 çekirdekli AMD Ryzen Threadripper

Core i5-3570K’ya yakın performans gösteriyor

 

Performans tarafında Ryzen 3 1200 modeli Passmark testinde 7043 puan almış kı bu değer stok Core i5-3570K’nın 7151 puanı ve stok Core i7-2600K’nın aldığı 8221 puanın yanında fiyat-performans dengesi bakımından oldukça etkileyici duruyor. Puanlara tarafından konuşacak olursak günümüzün oyunlarının çoğunun altından rahatlıkla kalkabilecek bir işlemci ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Buna karşın yoğun işlemci gücü gerektiren oyunlarda yonganın o kadar de etkileyici bir başarım ortaya koyamayacağını unutmamakta fayda var. Keza acilen Passmark testine giren kayıtların sayıca eksik olduğunu, dolayısıyla da modelin çıkış yapmasıyla sonucun değişebileceğini belirtelim. Son olarak işlemcilerin bu ayın 27’sinde duyurulacağını ekleyerek haberimizi noktalayalım.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir