Kapat
HDD fiyatlarındaki düşüş sona erebilir
Donanım 0

HDD fiyatlarındaki düşüş sona erebilir

Günümüzde hız ve performans bakımından SSD ürünlerinin açık ara farkı bulunuyor oysa fiyat açısından halen HDD ürünleri revaçta. bununla beraber GB başına maliyet konusunda HDD ürünlerinin bundan böyle bir sona geldiği düşünülüyor.

 

Backblaze kadar yapılan analizlere kadar HDD ürünleri için GB başına maliyet düşüşü önceki yıllara kadar fazla yavaşlamış durumda. bu nedenle depolama maliyetleri hesap edilirken şoför fiyatları bundan böyle geri planda kalacak.

 

Gözle görülür yavaşlama

 

2009-2011 yılları arasında GB başına maliyetin 0.11$’dan 0.05$’a düştüğü belirtiliyor. En yüksek düşüş bu dönemde olmuş ve yüzde 45 olarak gerçekleşmiş. 2015-2017 yılları aralarında ise 0.04$’dan 0.03’e gerilemiş. Düşüş yüzde 26 veya yalnızca 0.01$ olmuş.

 

Popülaritesi artan SSD sektörü aleyhinde HDD ürünleri de özellikle kurumsal tarafta yeni teknolojiler geliştirerek hakimiyetini korumaya çalıştı. Bunun maliyetlere tesir ettiği görülüyor. En büyük etki ise yüksek kapasiteli belleklerde yaşanıyor.

 

Bugüne dek yüksek kapasiteli bir HDD ürünü, düşük kapasiteli HDD ürününden GB başına maliyet açısından daha ayrıcalıklı olurdu. Örneğin 1TB kapasiteli HDD bellekte GB başı maliyet 0.050$ iken, 4TB kapasiteli bellekte maliyet 0.025$ yani sözde seviyede.

 

Hem Bkz.Viking Technology, SSD sürücülerde kapasite rekoru kırdı

bununla beraber 6TB ve 8TB kapasitelerin sektöre girişi ile bu gelenek de değiştirilmiş oldu. derhal 6TB kapasiteli belleklerde maliyet 0.040$ iken 8TB kapasiteli belleklerde ise 0.038$ civarında.

 

Uzmanlar uzun bir zaman HDD maliyetlerinin bundan böyle düşmeyeceğini düşünüyor. 2020 yılı sonrasında takvim olarak 44 trilyon GB data üretileceği tahminleri düşünüldüğünde depolama maliyetleri daha pozitif öne çıkacak. SSD sektörü 2020 yılından daha sonra maliyetleri HDD seviyesine indirmeyi planlıyor. Bu bakımdan HDD ürünleri biraz zorlanabilir.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir