Kapat
Google'ın Yapay Zekâsı Kendini Çoğalttı
Teknoloji 0

Google’ın Yapay Zekâsı Kendini Çoğalttı

İnsanlığın hayal ettiği yapay zekâ seviyesi gün geçtikçe artıyor. Ütopik bir hayal olan yapay zekada büyük gelişimler sağlandı. Yapay zekâ konusunda hala daha birçok insanın kafasında soru işaretleri bulunmaktadır. Yapay zekanın insanlığa iyi mi yoksa kötü mü geleceği halen daha bilinemiyor. Çünkü yapay zekanın sınırları yok ve olan sınırları da bilim adamları tarafından günden güne açılıyor. Ünlü fizikçi Stephan Hawking yapay zekanın insanlığın başına gelebilecek en iyi şey ya da en kötü şey olacağı konusunda uyarmıştı.

Google yapay zekâ yatırımına fazlasıyla önem veriyor ve bunun için hatırı sayılır çalışmalara imza atıyor. Birçok bilim adamını bünyesinde çalıştıran firma gün geçtikçe yapay zekâ açısından sürpriz sonuçlar elde ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Google makine öğrenme ve yapay zekâ programı olan autoML’i tanıtmıştı. Bu programın amacı yapay zekanın kendi tasarladığı ve programladığı bir yapay zekâ geliştirmekti. Nihayet program amacına ulaştı ve yapay zekâ yeni bir yapay zekâ yarattı. Üstelik bilim adamlarının yarattıklarından daha üstün bir yapay zekâ yarattı.

Yapay Zeka Tam Not Aldı

Çeşitli testlere tabii tutulan yapay zekâ testlerden tam not aldı. Üretilen yapay zekâ görüntüleri kategorize etme mantığına dayalı bir testi %82 başarı oranı ile geçti. Üstelik bu başarıyı hiç insan eli değmeden gerçekleştirdi. Normal şartlarda görsel hafıza için en az bir insanın yardımı gerekliydi nesneleri tanımlama ve tarama yapılması gerekirdi ama autoML bunu kendisi başardı.

İkinci bir test olarak insan yapımı bir yapay zekâ ile yarıştırıldı ve oradaki başarısı da insan yapımı yapay zekayı geçti. %49’luk başarısı ile %39 başarı elde eden geleneksel yapay zekayı geride bıraktı.

Gerçekleşen bu sonuçlar teknoloji ve insan geleceği için oldukça önemlidir. Çünkü Google insan sayısının mümkün mertebe az olacağı endüstriyel sanayi sistemleri, tıp teknolojileri ve birçok alanda yazılımlara görev verme yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda insanlık tarihine yeni bir çağ açılabilir. Bu kadar çok yapay zekanın hayatımızın içinde olması nasıl sonuçlar doğurur onu bilemiyoruz ama böyle bir geleceğin çok da uzak olmadığı aşikâr.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir