Kapat
Mobil 0

Google Play Store’da Yeni Bir ‘Malware’ Tehlikesi

Google Play Store‘da, çok temiz görünen birçok uygulamaların içerisinde malware olduğu fark edildi. Virüsü barındıran bazı zararlı uygulamalar, Play Store’dan kaldırılmadan önceki indirme sayısı 500 Bin’i geçmiş durumda.

Güvenlik şirketi SophosLabs, Android cihazlara zarar veren bir yeni malware türünü keşfetti. Çok fazla temiz duran uygulamaların içerisine saklanan bu virüsler başınızı belaya sokabilir. Neyse ki, Google’a giden bildirimlerin hemen ardından bu uygulamalar mağazadan kaldırıldı. Ancak bu durum tam olarak kurtulduk anlamına gelmez. 500 binden fazla kişinin bu uygulamaları indirdiği ortaya çıktı.

Andr/HiddnAd-AJ” adındaki bir klasör içerisinde yer alan virüs, Google’ın Play Protect korumasından bile başarıyla geçmiş durumda. Tespit edilen uygulamalardan 6’sı QR kod okuyucu, diğeri ise akıllı pusula uygulaması. Aşağıda gördüğünüz uygulamalar yüklüyse hemen siliniz.

Kullanmadığınız anda bile arka planda reklam gösteren virüs, çok can sıkabilir. Google‘ın korumasını bile geçen bu virüs karşısında dikkatli olmanızda fayda var.

Harun {Harun}

14 yıllık bilgisayar geçmişi olan ve Teknoloji meraklısı bir yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir