Kapat
stadia
Oyun 0

Google Oyun Sektörüne “STADIA” ile Girdi

Google’ın yeni “stream” tabanlı oyun sistemi Stadia ilk lansmanından itibaren kendinden söz ettirmeye başladı. Başarısızlıkla sonuçlanan OnLive gibi stream servislerinden farklı olarak, Stadia’da oyunlarını oynamak için Google’ın kendi donanımını kullanacağız. Bu da sahip olduğumuz bilgisayara, tablete veya telefona donanım açısından muhtaç olmayacağımız anlamına geliyor. Stadia var olan birçok oyuna ev sahipliği yapacak. Bir sistemde oynadığımız oyunun kayıt dosyasını bir başka sistemde de kullanabilecek ve cross-platform oyun desteğine sahip olacağız.

Oyuncular oyunlarını YouTube’da canlı olarak yayımlarken dilerlerse bir bağlantı vererek sizi oyuna yönlendirebilecek veya Crowd Play özelliğiyle direkt olarak sizi kendi oyunlarına davet edebilecek. State Share özelliğiyle ise bir oyuncuya kendi oyununuzdaki başarınızı ödünç verebileceksiniz. Örneğin bir oyundaki tüm ekipmanınızı, diğer oyuncu da kullanabilecek. Eski Ubisoft ve EA yöneticisi Jade Raymond’ın önderliğinde kurulan Stadia Games de Google Stadia konferansında tanıtılan önemli oluşumlardan biriydi.

Google’ın Stadia Games ile birlikte birinci elden oyunlar hazırlayacağı açıklandı. Üzerinde YouTube ve Google Assistant’a direkt bağlantı olanağı sunan iki ekstra tuş bulunduran özel bir gamepad ile birlikte gelecek olan Stadia, normal gamepad’leri de destekleyecek fakat tüm bu güzel haberlerin neticesinde, Stadia’yı verimli kullanmak için hem dowload, hem de upload hızları çok yüksek bir internet bağlantısına sahip olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Maalesef ülkemizdeki mevcut altyapı ve internet servis sağlayıcalarının tarifeleriyle Stadia’dan şu an için tam anlamıyla yararlanamayacağız.

Kerem {Kerem}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir