Kapat
Haberler 0

Google görsel aramalarda tepki çeken değişiklik!

Dünyanın bilgisini parmaklarımızın ucuna getirmeye devam eden Google’ın başı zaman zaman telif hakkı ve patent davalarıyla ağrıyabiliyor. Son olarak stok fotoğraf satışları gerçekleştiren Getty Images şirketi, Avrupa‘da Google‘a açtığı davayı kazandı ve Google’ın görsel arama motorunda önemli değişiklikler yapmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz hafta davalı ve davacı şirketler bir araya gelerek Google‘ın yapması gereken değişikliklere karar verdiler. Bu karar doğrultusunda Google‘ın görsel arama motorundaki “Fotoğrafı Gör” bağlantısı kaldırıldı.

Kullanıcılar şikayetçi!

İlk bakışta bu değişiklik önemsiz gibi görünebilir, ancak “Fotoğrafı Gör“e basınca doğrudan ilgili görsel görüntülenebiliyordu. Görselin bulunduğu web sitesini yükleyip zaman kaybetmeye gerek kalmıyordu. Ancak Getty‘nin açtığı ve haklı bulunduğu dava neticesinde Google istemeye istemeye bu özelliği devre dışı bırakmak zorunda kaldı. Birçok kullanıcı Google’ın bu değişikliğinden yakınarak Twitter’da şirketi mesaj yağmuruna tuttu.

Görselle arama da iptal ediliyor!

Öte yandan Google‘ın görsel arama motorunda yapmaya hazırlandığı bir diğer değişiklik de çokça kullanılan “Görselle arama” fonksiyonu oldu. Özellikle Twitter ve Facebook gibi mecralarda kullanılan yalan yanlış fotoğrafların gerçekte nerede çekildiğini ve orijinal kaynağını bulmaya yarayan bu özelliğin iptal edileceği duyuruldu.

An itibariyle görselle arama fonksiyonu halen daha çalışıyor. Bunun için Google Görsel arama motoruna girip fotoğrafı arama çubuğuna sürüklemek yeterli. Ancak yakın tarihte bu özellik devre dışı bırakılacak.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir