Kapat
Google Fiber’de işler iyi gitmiyor, yeni CEO da istifa etti
İnternet 0

Google Fiber’de işler iyi gitmiyor, yeni CEO da istifa etti

Google’ın bazı ABD şehirlerinde başlattığı yüksek hızlı fiber internet hizmeti Google Fiber, başlangıçta epeyce ses getirmiş ve firmanın altyapı alanına girmesi sürpriz olarak görülmüştü. Bu süreçte kadrosunu aralıksız genişleten Google Fiber, gelecek namına da önemli yatırımlar yapmaya başlamıştı. aynı zamanda fiber internet rüyası fazla da uzun sürmedi.

 

Ivedi söndü

 

Bilhassa Alphabet çatı şirketinin kurulmasının gerisinde bütün bölümlerin karlılık konusunda zorunlu tedbirleri alması istenmişti. Google Fiber hizmetinin yerleri kazmaktan kablo çekmeye ve santral kurmaya dek geniş çaplı faaliyetleri üstüne alması sebebiyle maliyetleri artmaya başlamıştı. Bu da Page ve Brin ikilisini oldukça rahatsız ediyordu.

 

Google Fiber, bunun yerine kablosuz internet erişimine yönelmişti. 2015 yılında satın alınan WebPass teknolojileri kullanılarak, hanelere kablosuz olarak interneti ulaştırma projesi hayata geçirildi ve bu nedenle maliyetlerin de önemli ölçüde azalması hedeflendi. Yeni hizmet Access adını almıştı ve Google Fiber de daha alçak birim haline gelmişti.

 

Ayrıca Bkz.Bazı Intel işlemciler için Windows 10 güncellemeleri problem oldu

Geçiş süreci içerisinde Google bazı yeniden yapılanma tedbirleri almıştı. Geçen yıl Google Fiber bölümü başkanı Craig Barratt’tan ekibin güya yarıya kısılması istenmiş ve yatırımların da azalacağı ifade edilmişti. Artış planları yapan Barratt da Ekim ayında bölünme kararı almıştı. Yerine bu yıl Şubat ayında George McCray getirilmiş ve Access iştirakinin yönetimi verilmişti.

 

McCray yönetiminde WebPass projesinin faaliyete geçeceği ilk kent belirlendi ve Google Fİber için üstelik set üstü televizyon kutusu duyuruldu. Ne var ki McCray da tez pes etti ve bu hafta içerisinde görevinden ayrıldı.

 

Alphabet şirketinin yeni CEO olarak kimi belirlediği bilinmiyor. Bu gelişmeler zaten eleştirilen Google Fiber hizmetinin geleceği ile ilgili soru işaretlerini arttırdı. Şirket Fiber bölümünün büyük işler başaracağından kesin ve yakın zamanda yeni bir lider bulmayı planlıyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir