Kapat
Genel 0

Google Endonezya’nın Gözü Oluyor

Google, Endonezya’nın gökyüzündeki gözleriyle yasadışı balık avcılığıyla mücadelesine yardımcı oluyor.34.000 mil kıyı şeridini izlemek zor olsada, Google Endonezya hükümetinin kulagi ve gözü olmaya devam ediyor.

Endonezya’nın Su Ürünleri Bakanı Susi Pudjiastuti’nin bir çözüm bulmasi için baskilar yapan hükümet çözümü , Google, izin verilen alanların dışında çalışan teknelerin tespit edilmesine yardımcı olmak için Endonezya ile iş ortaklığına adım atma karari aliyor. Yere dayalı algılama yöntemleri yerine, Google, balıkçı teknelerini avlamak için uydularını ve yazılım yeteneklerini kullanıyor.

Pasifik ve Hint Okyanusu arasında bulunan Endonezya’da benzersiz coğrafi konumu nedeniyle balıkçıların nerelerde avcılık yaptıgını belirleyen ve izleyen Google çalişanlari bölgede binlerce yasadışı balıkçı gemisi bulunduguna dikkat çeliyor. 17.000’den fazla ada içeren geniş bölgede, mevcut kaynakları koruyan yerel düzenlemelerden oluşan pasifik ve hint okyanusun derin alana yayılmasindan dolayi çalişanlar göz açtirmiyorlar .Şu anda, balıkçılık sektörü, Endonezya’nın  yurtiçi ekonomisinin yüzde 2,6’sını oluşturmaktadır. Hala küçük bir yüzdelik olsa da, bu miktar 2014’ten bu yana yüzde 40 oranında artmıştır.Yasadışı balıkçılık, Endonezya için sadece yerel bir sorun değildir.

Google Endonezya’nın Gözü Oluyor

Google, 2016 yılında Oceana ve SkyTruth ile ortak olarak Global Fishing Watch’u kurdu. Hizmet, artık herkesin görmesi için Endonezya sularında tekne yerlerini gösteren bir platform kurmuştu. Bu tür verilerin mevcut olması, bölgeden değerli kaynakları olan yeraltı tedarik zincirlerini izlemek artik daha çok  kolay oluyor.

Google ve balıkçılık  platformunun yardımıyla, yerel algılama sistemlerinde önceden görünmeyen 5000’den fazla tekne bulundu. Endonezya’da yabancı balıkçılık geçen yıllara oranla yüzde 90’dan fazla düşüş gösterdi.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir