Kapat
Google, 1.1 milyar euroluk vergi yükünden kurtuldu
İnternet 0

Google, 1.1 milyar euroluk vergi yükünden kurtuldu

Fransa’daki bir duruşma Çarşamba günü, Google’ın Fransız hükümet yetkilileri tarafından talep edilen 1.1 milyar euro (1.3 milyar dolar) tutarındaki vergiyi ödemekle sorumlu olmadığı yönünde karar verdi. Paris idare mahkemesi, Google İrlanda Limited’in 2005-2010 dönemi için kurumlar ve katma değerinde vergilerine bağlı olmadığına hükmetmiş durumda.
 

Keza Bkz.Lüks telefon üreticisi Vertu, İngiltere’deki imal faaliyetlerini sonlandırıyor

Artık Alphabet‘in bir parçası olan Google lehine bahşedilen kararın arkasından bir mahkeme danışmanı, Google’ın Fransa’da faturayı haklı çıkaracak bir ” kalıcı iş yeri” veya vergiye bağlı varlığa sahip olmadığını söyledi. Fransa Maliye Bakanlığı ise iki ay içinde karara itirazda bulunacak.
 
Google, Fransa’da yüzlerce kişiyi istihdam etmesine rağmen, dijital ticaretle ilişkili gelirlerin tamamı Google’ın İrlanda birimi göre işleniyor. Parasını İrlanda üzerinden geçiren Google’ın bu sayede Apple ve öteki şirketler gibi vergi yükünü manâlı ölçüde azalttığını biliyoruz. öte taraftan dava açıldığı dönemdeki ekonomi bakanının, şimdiki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olduğunu da belirtelim.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir