Kapat
Gündem 0

Gelecekte Siber Saldırılar Nasıl Olacak?

Gelişen olaylarla birlikte ilerleyen yıllarda siber saldırılar dahada ilginç hale gelecek. Artık günümüzde her şey dijital ortama aktarılıyor bu durumda tüm özel bilgilerimizi barındıran bilgisayar ortamı siber saldırılara daha açık hale geliyor. Ingiliz Ulusal Suç ajansının verilerine göre %53 ile siber saldırı oranları diğer suçların önüne geçiyor. Gelecek zamanlarda bu oranlar daha çok artacak ve insanların baya zamanını alacak. Akıllı araçlar Hacker’lerin himayesinde olacak: Üst düzey bir yetkiliye göre akıllı araçların ilerleyen zamanlarda yayılacağı ve siber korsanların bunları hackleyerek sahiplerinden araçların çalışması için yüklü miktarda para isteyecekler. Robotları intihar bombacısına dönüştürecekler: Yavasça hayatımızın içine giren robotlar ilerleyen zamanlarda ciddi bir rakamda insanların iş gücünün yerine geçecek ve siber saldırılarla bir intihar bombacısına dönüştürebilecek.

Sizlerinde bildiği gibi günümüzde kuantum bilgisayarlar gelişmiş şifrelemelerle verileri koruyor. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte bu şifrelerin kırılması söylenene göre daha basitleşecek ve bilgisayarlardaki veriler yeni bir şifrelemeyle baştan şifrelenene kadar hackerlar kolay bir şekilde bu bilgisayarlardaki verilere erişebilecek. Öyle ki bazı devlet bilgilerinin bile bu yöntemle ele geçirilebileceği söyleniyor. Yani kısaca gelecekte bizi felaketler bekliyor.

Bu olacakların önüne şimdiden geçilmez, önlem alınmazsa terör saldırıları bile siber saldırı şeklinde olabilir ortalık fena halde karışabilir. Bu durumun kontrol altına şimdiden alınmasını umuyoruz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir