Kapat
Gündem 0

Fidye Virüsü Bad Rabbit Türkiye Ağlarını Hedef Aldı

Tüm yıl boyunca hedef aldıkları bilgisayar kullanıcılarını verilerini silmekle tehdit ederek fidye talebinde bulunan bu grup durmak bilmiyor. Bu virüs saldırılarının başını çeken en büyük virüs çetesi WannaCry’dı. Ülkelerin siber savunma güçleri tarafından alınan önlemler arttırılsa da, söz konusu saldırıların anlık değil uzun soluklu bir planın parçası olduğunun farkına varıldı.  WannaCry olarak nitelendirilen virüs tehdidi ortadan kaldırılsa da bilgisayar korsanları bitecek gibi görünmüyor.

Bad Rabbit adı verilen fidye virüsü Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Almanya’daki internet ağlarını hedef aldı. Dünyanın önde gelen siber güvenlik grupları, tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni fidye virüsü Bad Rabbit’in, sahte bir Adobe Flash güncellemesi aracılığıyla yayıldığını belirtti.

Interfax ve Fontanka.ru gibi rus şirketleri şu ana kadar siber saldırılar yüzünden maddi zarara uğradıklarını bildirdiler. Fakat Rusya’daki siber saldırıların Bad Rabbit  olduğuna dair net bir bilgi yok. Diğer taraftan Ukrayna ki Odessa Hava Limanı, Kiev metrosu ve altyapı Bakanlığı’na yapılan saldırıların  Bad Rabbit tarafından yapıldığı netleşti.

Herhangi bir download işlemi yapmadan önce indirme kaynağının güvenirliğinden emin olun. Güvenliğiniz için ürünün yayıncılarına ait olan web sayfaları üzerinden işlem yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir