Kapat
Facebook da bir akıllı hoparlör hazırlığında
İnternet 0

Facebook da bir akıllı hoparlör hazırlığında

Akıllı hoparlör segmentinde şansını denemek isteyenlerin sayısı şipşak artıyor. Samsung’un rekabet zorluğu nedeniyle akıllı hoparlör projesini rafa kaldırdığı haberinden sonradan acilen de Facebook’un çalışmaları olduğu bilgisi geldi.

 

Yeni oyuncu

 

İddialara kadar Facebook da bir zeki hoparlör hazırlığında. Rakiplerinden bambaşka olarak akıllı hoparlör bir sanal tezgâhtar barındırmayacak. LG Display tarafından tedarik edilecek 15 inçlik bir dokunmatik ekran barındırması beklenen hoparlör ince bir metal kasaya sahip olacak.

 

Hoparlörü Pegatron’un üreteceği ifade ediliyor. Çoktan birincil prototip imal bandından çıkmış ve testlere başlamış. İşler yolunda giderse Facebook gelecek yılın başlarında akıllı hoparlörünü piyasaya sunmayı planlıyor.

 

Dijital bir asistan yer almadığı için yoklama yalnızca dokunmatik ekran üzerinden olacak. Bu bakımdan aslında büyük bir tablet tasarımında olacağı bariz. Muhtemelen kullanıcının istediği bilgileri çeken ve bunu sesli olarak ileten bir arayüz de olacak. Şimdilik bunlar tahminden öteye gitmiyor.

 

Keza Bkz.Firefox 56, binlerce sekme içerisinde bile çok akıcı

Akıllı hoparlör segmentinde Amazon’un büyük bir ağırlığı var. Sektöre önce girmenin avantajıyla Amazon büyük bir pay elde etti. Google Home ise Amazon’dan daha sonra ikinci büyük durumunda. bununla birlikte kullanılan sanal asistanların yaygın bir bölgeye hitap etmemesi satış alanlarını kısıtlıyor. Örneğin Google Home ve Amazon Echo ülkemizde kullanılabilir değil.

 

Facebook’un hamlesi belki azıcık daha yaygın bir uygulama alanı bulabilir. Bir sanal asistana bağımlı olmayışı daha fazla ülkede satılmasının önünü açacaktır. Bununla ilgili önümüzdeki dönemlerde yeni bilgilerin ortaya çıkması bekleniyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir