Kapat
Haberler 0

Facebook, ‘Beğenmeme’ butonunu test ediyor

Dönem dönem Facebook’un “beğenmeme” butonunu yayına alacağına dair haberler gündeme geliyor. Fakat bu kez Facebook’un gayet ciddi bir şekilde “beğenmeme” butonu üzerine çalıştığı gün yüzüne çıktı. Ancak ufak bir farkla!

Buna göre “beğenmeme” butonu sitede paylaşılan içeriklerde değil, yalnızca yorumlarda geçerli olacak. Hakaret, taciz veya nefret suçu içeren yorumlar birçok kullanıcı tarafından beğenilmediği taktirde otomatik olarak gizlenecek. Şuan için sadece Android uygulaması üzerinden test edilen özelliği kullanmak çok basit. Herhangi bir yorumun üzerine dokunduktan sonra “hakaret içeriyor”, “alakasız” veya “eksik” olarak değerlendirebiliyorsunuz.

Resmî basın açıklamasıyla duyuruldu

Silikon Vadisi’nin dev şirketi Facebook’tan yapılan açıklamada bu yeni özellikle ilgili “Halka açık paylaşımlarda kullanıcıların yorumlarla ilgili geri dönüş yapabilmelerine imkân tanımaya çalışıyoruz” denildi.

2 milyardan fazla kullanıcının kayıtlı olduğu Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg‘e göre bu özellik sayesinde sosyal etkileşimler artık çok daha “anlamlı” hale gelecek.

Daha önce de emoji tepkileri gelmişti

Kullanıcılar tarafından çokça talep edilen “beğenmeme” butonu yerine emojiler yoluyla paylaşılan içerikler hakkında duygu belirtme özelliği uzunca bir süredir Facebook’ta mevcut. Bu sayede kullanıcılar içerikleri komik, eğlenceli ve şaşırtıcı bulduklarını ifade edebiliyorlar. 

Yeni eklenmesi planlanan beğenmeme butonunu yalnızca yorumlarla kısıtlı olması biraz hayal kırıklığına yol açmış olsa da, nefret suçu ve taciz gibi olumsuz yorumların sistematik olarak gizlenmesini sağlayacağı için kullanıcılar tarafından takdir ediliyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir