Kapat
Gündem 0

Eski kulaklık girişlerine son ! işte yeni…..

Saygıdeğer bilgisayar teknolojisi USB, standard 3.5mm ses jack’ının egemenliğine son verebilir.

Günümüzün kulaklık takmak için en popüler yolu olan 3.5 mm jack: kaset çalar, mp3 çalar, ve hemen hemen her cep telefonu ve PC üzerinde ses aktarımı için kullanılmakta fakat artık bu değişiyor!

Yeni Teknoljinin Adı: USB Tip C !

usb-type-c

 

Eski USB Teknolojilerine elveda diyin !

 usb ler

 

Peki USB Tip C Nedir ? Açıklayalım:

USB 3.1 standardı ile geliştirilen USB Tip C, veri aktarımı konusunda bir hayli iyi ! Şöyleki:

USB 3.0 bağlantısı 4.80 Gbit/sn yani saniyede maksimum 600 MB aktarım yaparken,

USB Tip C 10Gbit/sn ile saniyede 1.22 Gigabyte veri aktarımı yapabiliyor.

USB Tip C ile hepsi bir arada !

USB Tip C, veri aktarımının dışında tüm girişleri tek bir kanal üzerinden sağlama özelliğine sahip.

USB Tip C bağlantısı üzerinden 4.5W (5V, 0.9A) enerji geçişi yapılabiliyor. Bu da demek oluyorki eski USB 2.0, USB 3.0 ve USB 3.1 gibi eski sistemlerden daha yüksek enerji geçişi sağlanıyor. Bu sayede cihazlar USB Type-C ile daha hızlı şarj olabiliyor.

Eğer Cihazınız USB Power Delivery(USB Güç Dağıtım) teknolojisini destekliyorsa, USB Tip C ile 100 watt’a kadar enerji aktarımı yapılabilir.

bu bağlantı portunun en belirgin özelliği ise ters takma ihtimalinizin olmaması yani her iki yönde de cihaza bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca 24 pinli yapısı sayesinde USB Tip C bağlantısından HDMI ve VGA çıkışı da elde etmek mümkün.

Mobil Platform’lar için devrim ürün kullanılmaya başlandı bile! sadece akıllı telefonlarda değil bilgisayarlarımızdada kullanılacak. Apple yeni mac’lerinde bu bağlantıya erken bi giriş yaparak mac severleri heyecanlandırdı.

 

new pci

Masaüstü kullanıcılarıda bu erken teknolojiyle tanışmak isterlerse,  USB 3.1 Tip C adaptör bileşeni satın alıp bilgisayarlarının “pci express” slotuna takmaları yeterli olacak.

 

 

 

Artık sadece USB Tip C ile VGA-HDMI-Kulaklık-Flash Bellek ve benzeri ürünlerimizi tek bir port üzerinden bilgisayarımıza bağlayabileceğiz.kablo karmaşası azalacak ve bilgisayarlarda ve telefonlarda ses, usb , power, hdmi, gibi girişleri tek bir yerden yapacağımız için slot sayısı azalacak ve bilgisayarlarımız artık sade bir görünüme sahip olacak. Şüphesiz bunu en çok isteyen firmalardan biri Apple, bilindiği gibi dizüstü bilgisayarlarda geçmişten beri slot sayısını olabildiğince azaltıp sadeliği ön plana çıkarmak için yapmadığını bırakmadı, ama bu sefer istediğini bulmuş gibi görünüyor, bakalım Apple kullanıcılarının yorumu ne olacak.

Esen kalın.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir