Kapat
Haberler 0

Elon Musk, dünyada internetsiz yer bırakmayacak

Elon Musk adını daha önce duymayanlar, geçtiğimiz hafta uzaya gönderilen Falcon Heavy roketiyle birlikte SpaceX ve Tesla şirketlerinin sahibi bu dehayı mutlaka tanıma fırsatını yakalamıştır. Geleceğin teknolojilerini günümüze uyarlayan ve şehirlerde yaşayan insanların hayatını daha da kolaylaştırmayı hedefleyen Elon Musk’ın çok önemli bir projesi daha var: Tüm dünyaya interneti dağıtmak!

Bunu sağlamak ilk bakışta imkansız gibi görünebilir. Neticede Afrika’nın uçsuz bucaksız çöllerinden ve Antartika’nın buz gibi iklimi söz konusu. Musk, kablo tesisatı döşemenin imkansız olduğu bu topraklara interneti nasıl getirmeyi planlıyor dersiniz? Cevap, uzaydan!

Uzaydan internet dönemi başlıyor

Günümüzde uydu üzerinden internet hizmeti sağlayan firmalar yok değil. Viasat ve HughesNet bunlardan birkaçı. Dünyadan tam 35 bin kilometre yüksekte konumlanan bu dev uydular, ücreti karşılığında müşterilerine internet hizmeti sunmaya devam ediyor. Şimdilerdeyse Elon Musk da bu pazara giriş yapmaya ve dileyen herkese internet servisi sağlamaya hazırlanıyor.

Minik uydular uzaya çıkacak

Ancak Elon Musk’ın projesi muadillerinden biraz daha farklı. Benzerlerine kıyasla dünyaya daha yakın mesafede durması planlanan uydulardan bir değil, yüzlerce olacak! Dünyadan en fazla 1,100 kilometre yukarıda konumlanması planlanan 4 bin 425 adet uydu sayesinde Elon Musk’ın internet servisi birçok ülke vatandaşlarınca kullanılabilecek.

Şuan için bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duruyor olsa da, dünyanın en güçlü roketini uzaya göndermeyi başaran Musk’ın bu projeyi de hayata geçirmesi hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir