Kapat
Gündem 0

eBay Sahte Ürünlere Karşı Mücadele Başlattı

Piyasada bulunan marka değerleri yüksek olan ürünlerin sahteleri ile ilgili başı dertte olan Ebay, sahte ürünleri satan kişilere karşı savaş başlattı. Uygulamaya koyduğu kimlik doğrulama programı ile eBay Authenticate‘i kullanıma sundu. Dünyanın sayılı pazarlarından olan ve GittiGidiyor.com‘un da sahibi olan eBay, yaptığı bu hamle ile sahte ürün sorunuyla mücadelede önemli bir adım attı.

Ocak ayında önümüze çıkan kimlik doğrulama servisi, satıcıların yeni veya ikinci el cüzdan ve çantalarının orijinal olduklarının doğrulanmasına imkan tanıyor. Yalnızca 12 büyük çanta ve cüzdan üreticisinin ürünleri üzerinde işlem sağlayan eBay Authenticate programı, ürünleri fotoğraflıyor, listeliyor, satıyor, gönderimini yapıyor ve kimliklerini doğruluyor.
eBay’ın kullanıma sunduğu Authenticate’in 500 dolar ve üstü için fiyat etiketi olan ürünlerde geçerli olacaktır. Geçerli olan ürün markaları da şu şekilde ; Goyard, Gucci, Hermès, Balenciaga, Burberry, Céline, Louis Vuitton, Prada, Chanel, Christian Dior, Fendi, .

Komisyon oranı %20

Bu hizmeti aktif olarak kullanmak isteyen eBay satıcılarının ürünlerini ücretsiz bir şekilde eBay’e göndermesi gerekiyor. Bu servisin tamamen ücretsiz olmadığını da belirtelim. eBay, kimliğini doğruladığı ve satışını gerçekleştirdiği ürünlerin satış oranından %20 oranında komisyon alacak.
Servisin şu anda kullanıma açık olduğunu ve eBay’ın gelecek yıl marka yelpazesini genişleteceği de gelen bilgiler arasında.

OECD tarafından açıklanan verilere göre, 2013 yılında dünya genelinde sahte ürünlerin 461 milyar dolarlık devasa bir pazara sahip olduğunu ve bu ürünlerin genel olarak internet üzerinden satıldığını bildirmişti. Diğer bir taraftan piyasanın sayılı firmaları arasında olan Amazon, Alibaba gibi firmaların bu konuda daha kapsamlı mücadele etmesi konusunda olan baskı artıyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir